Mimoriadne pestrý program ponúkneme počas veľkonočných sviatkov aj v našom vysielaní. Poslucháči sa môžu tešiť na zaujímavé rozhovory, fíčre, a tiež bohatú ponuku rozhlasových hier pre malých aj veľkých a klasickú hudobnú produkciu.
Vyberáme pre vás tipy z programu na Veľkú noc:
Veľký piatok 7. 4. 2023
7:30 Rozhlasová hra / Ondrej Sliacky: Za misu šošovice
Rozhlasová hra z roku 1998 na motívy biblického príbehu. Príbeh, ktorý prežil tisícročia. Prenesie nás do krajiny Kanaán,kde kedysi žil muž menom Izák, syn Abrahámov, a jeho žena Rebeka. Dramaturgia Kveta Slobodníková. Hudobný dramaturg Miroslav Nemec. Zvuk Alena Duchoňová. Réžia Viera Weidlerová. Účinkujú Elo Romančík, Zdena Grúberová, Ján Kroner, Alfréd Swan, František Kovár, Karol Machata, Helena Geregová, Ján Mistrík, Jozef Šimonovič a Vladimír Minarovič.
9:00 Rozhlasová hra / Elena Antalová: Prípad Judáš
Dramatické mystérium z roku 2006 o pochybení, zbabelosti, váhaní, láske a nenávisti, ktoré ovládajú žalobcov, sudcov, svedkov i obvineného v hrdelnom procese s Ježišom Kristom. Autorka zaznamenáva priebeh fiktívneho rehabilitačného procesu s Judášom, ktorý sa v mene vyšších ideologických a imperiálnych záujmov mocných tohto sveta cíti byť navždy zhanobený a vystavený potupe neprávom. Obnovený proces je zamyslením sa nad súčasným stavom svetového civilizačného diania v jeho nápadne sa pripomínajúcej obdobe. Nepríjemne až provokatívne sa natíska otázka, či by sme na obdobného mesiáša s jeho revolučným pohľadom na morálku a etiku dnešnej doby nehľadeli ako na teroristu č. 001. Hudobná dramaturgia Rudolf Pepucha. Zvuková realizácia Milan Greguš. Dramaturgia Milan Frolo. Réžia Róbert Horňák. Účinkujú: Judáš Iškariotský (Róbert Roth), sudca (Peter Kočiš), Jozef Kaifáš (Jozef Vajda), Herodes Antipas (Emil Horváth ml.), Annáš (Maroš Geišberg), Jozef Arimatejský (Matej Landl), Jonatán (Daniel Dangl), Milan Bahúl, Vladimír Jedľovský, Peter Sklár, Alena Horňáková a Ivan Vojtek.
14:00 – 15:50 Dramatické Rádio Devín
Ivan Stodola / Karol Horváth: Smutné časy
Ivan Stodola / Karol Horváth: Smutný dom
Jozef Gregor Tajovský / Martina Vannayová: V službe
Vo sviatočnom Dramatickom Rádiu Devín uvádzame adaptácie dvoch diel z cyklu Naša zabudnutá Klasika. V tom prvom sa autori rozhodli spracovať smutné svedectvo známeho komediografa Ivana Stodolu. Málokto vie, že aj Ivan Stodola bol jedným z tých, kto sa stal obeťou vykonštruovaných procesov v 50-tych rokoch minulého storočia. O svojom väznení napísal útlu autobiografickú knihu Smutné časy, smutný dom. Dramatizácia Karola Horvátha, rozdelená na dve samostatné časti, sa stáva extraktom reflektujúcim absurdnosti samotných procesov a násilie páchané na nevinných ľuďoch zrkadlom démonov, ktorí driemu v každom človeku a čakajú, či im dovolíme vyjsť na povrch. V hlavnej úlohe sa predstaví excelentný Ján Kožuch. V druhej adaptácii sa poslucháči budú môcť zoznámiť s doteraz nerealizovanou jednoaktovkou V službe autora Jozefa Gregora Tajovského z roku 1911. Hra je zasadená do dobového kontextu na sklonku prvej svetovej vojny, kedy sa aj na Slovensku dostávajú do všeobecného spoločenského diskurzu témy ako socialistické hnutie, rovnoprávnosť žien či všeobecné volebné právo. Je to sociálna dráma, v ktorej ústredný konflikt tvorí spor medzi bohatým gazdom a jeho sluhom o spravodlivý plat a uznanie. Autorka rozhlasovej úpravy drámy, Martina Vannayová, dobový kontext ponechala iba v náznakoch, pričom sa sústredila na intímnu drámu vyhoreného bezdetného mladého manželstva gazdu Štefana a Zuzky. Hra nám ukazuje jednu z epizód ich každodennosti, v ktorých sa trajektórie vzájomných očakávaní, emócií a činov nedokážu stretnúť.
21:00 Rozhlasová hra / Ján Milčák: Pokušenie
Pôvodná rozhlasová hra z roku 2011 s hudobnými improvizáciami Petra Machajdíka v réžii Petra Vilhana s vynikajúcimi Jánom Kožuchom v úlohe Hieronyma a Alenou Ďuránovou ako Juditou. Renomovaný autor rozhlasových hier Ján Milčák sa vo svojom texte vracia do histórie, a zároveň sa snaží vyrovnať s vlastnou smrteľnosťou. V stredovekom kláštore zúri smrteľná choroba. V čase, keď posledný mních pochováva svojich bratov, na bránu kláštora zabúcha neznámy pocestný. Kto to je? Prečo prichádza v snehovej metelici? Odkiaľ vie tajomstvá z mníchovho života?
Biela sobota 8. 4. 2023
12:00 George Gordon Byron / Ján Buzzásy: Don Juan
V januári pred dvestotridsiatimi piatimi rokmi sa narodil anglický básnik obdobia romantizmu George Gordon Noël Byron, ktorého 199 rokov od úmrtia si v týchto dňoch pripomíname. Básnik a prekladateľ Ján Buzássy (10 .4. 1935) preložil viacero kníh lorda Byrona. My vám v úryvkoch ponúkame jeho veršovanú poému Don Juan. V relácii si budete môcť vypočuť aj rozprávanie Jána Buzássyho, ktoré vzniklo v roku 2002 v rozhovore s redaktorkou Hanou Rodovou.
13:00 Rozhlasová hra pre mládež / Daniel Pastirčák: Hra o svätej Dorote
Pochádzala z Kapadócie, z Cézarey a narodila sa v kresťanskej rodine. Rozhodla sa žiť v panenstve, vyznačovala sa veľkou láskou, múdrosťou a nevinnosťou. Adaptácia hry o svätej Dorote, ktorá celé storočia putovala v stredoeurópskom priestore a bola populárna aj na Slovensku. Krásna Rimanka Dorota odoláva ponukám kráľa na vydaj, lebo je Kristovou nevestou. Príbehu dal novú, modernú podobu autor Daniel Pastirčák a režisér Juraj Nvota. V nahrávke z roku 2013 účinkujú Táňa Pauhofová, Marián Geišberg, Ján Gallovič, Ondrej Kovaľ, Ľuboš Kostelný, Robert Roth, Ivana Kuxová, Helena Krajčiová a ďalší.
Veľkonočná nedeľa 9. 4. 2023
7:00 Krajina duše / Veronika Dianišková: Ticho Veľkej noci
Jediné, čo sa odváži Veronika Dianišková povedať o svojich textoch a úvahách, je, že najčastejšie vznikajú, keď je na cestách, alebo sa dlhodobo zdržiava niekde „inde“ – v geografickom zmysle. Keď je v pohybe. Človek je vtedy asi otvorenejší a vnímavejší na to, čo nechal za sebou a čo (ne)nachádza na novom mieste. O pohybe, pokoji, ale aj v súvislosti s celoživotným hľadaním vypovedá aj premiérová veľkonočná Krajina duše.
12:00 Fíčer / Egon Tomajko: Keď sa povie pôst
Keď sa povie pôst, asi si pomyslíme na strádanie, utrpenie, na symboliku pôstu, na zdravotný či duchovný rozmer pojmu. Publicista Egon Tomajko dal v roku 2014 slovo špirituálovi Kňazského seminára Svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici - Badíne Ľubomírovi Gregovi. propagátorovi liečebného hladovania Dr. Jozefovi Valúchovi a diétnej sestre NEDÚ v Ľubochni, Márii Štefákovej. Aké sú ich pohľady na pôst? Na čo pomyslia, keď sa povie "pôst"?
15:00 Próza / Vanda Rozenbergová: Storočie
Spisovateľku Vandu Rozenbergovú baví vymýšľať príbehy: a literatúra sú príbehy. Umenie sú príbehy. Nech sa vízia uberá akýmikoľvek cestami, každý text sa zväčša končí vetou, ktorú pozná od začiatku. Už dávno nemyslí na čitateľa. Ide len po svojej trase – od bodu A k bodu B. Je jedno, za akých okolností svoju rolu spisovateľky zažíva, je dôležité, že je, že ju má a je v nej autentická.
18:00 Fíčer / Stanislav Kaclík: Tri zázraky alebo Ako v Svrbiciach za komunizmu tajne postavili kostol
Fíčer z roku 2007 o príbehu kostola v malej obci Svrbice v okrese Topoľčany, ktorý si jej obyvatelia „polo ilegálne“ postavili v päťdesiatych rokoch, v čase „budovateľského nadšenia“, kolektivizácie a najtvrdšej totality.
19:00 Rozhlasová hra na nedeľu / Jan Kopecký: Komédia o umučení a slávnom vzkriesení pána a spasiteľa nášho Ježiša Krista
Rozhlasová adaptácia pašiovej hry z roku 2014, vychádzajúcej z ľudových hier 18. storočia. Tradícia uvádzania biblických hier je v našom prostredí spojená s barokovým ľudovým umením, čo vyprovokovalo aj záujem teatrológa Jana Kopeckého o tento kultúrny fenomén. Adaptácia: Peter Pavlac. Preklad: Blahoslav Hečko. Dramaturgia: Ján Šimko. Réžia: Laco Kerata. Zvuk: Peter Hájek. Hudba: Juraj Vančík. Hudobná dramaturgia: Katarína Bielčiková. Účinkujú: Vladimír Jedľovský, Lucia Vráblicová, Vladimír Hajdu, Přemysl Boublík, Dagmar Bruckmayerová, Dagmar Sanitrová, Matej Landl, Ľubomír Paulovič, Helena Geregová a ďalší.
Veľkonočný pondelok 10. 4. 2023
15:50 Verše / Stanislav Háber: Ora pro nobis
Premiérové verše prinášajú poslucháčom ponorenie do jemného sveta intimity. Básnik pracuje s vnímaním obraznosti na ploche ktorej je slovo spojené s významom a jeho presahom do transcendentna. Odkazy aj celková vyváženosť recitovaných básní sú sugestívnym estetickým zážitkom.