Hudobná Veľká noc

Hudobná Veľká noc

Pozrite si prehľadnú ponuku hudobných programov, ktoré si počas veľkonočných sviatkov budete môcť vypočuť v našom vysielaní:

6. – 8. 4. Zelený štvrtok – Veľký piatok – Biela sobota

vždy od polnoci 00:00 – 01:00

Carlo Gesualdo da Venosa (1566-1613): Tenebrae Responsoria
Latinské slovo tenebrae (v preklade temnota) odkazuje na starobylý rituál postupného zhasínania sviečok, pripomínajúci opustenie Krista učeníkmi, a temnotu, ktorá zavládla po jeho ukrižovaní. Označovala sa ním tiež nočná liturgia tzv. hodiniek počas Veľkonočného trojdnia. Čítania z Biblie striedala hudba responzórií na toto obdobie. Medzi najslávnejšie zhudobnenia patria šesťhlasné Tenebrae Gesualda z Venosy.

Gesualdova je mimoriadne dramatická, no súčasne veľmi intímny, čo je charakteristika vynikajúco vystihujúca Tenebrae z roku 1611. Skladateľ ich skomponoval na sklonku života pre súkromnú kaplnku a boli teda určené ušiam svojho tvorcu. Hudba Gesualdových responzórií – plná melanchólie a nepokoja – je iná ako jeho svetské skladby. Prekračuje kánony dobovej cirkevnej tvorby, no nestavia do popredia extravagantnú invenciu. Nepôsobí ani dojmom efektného a exaltovaného manierizmu. Expresia je odlišná: dráma veľkonočných udalostí je intímna, sebaspytujúca.

V rovnakom, sviatočnom trojdní – nočnom bdení, či rozjímaní – si vypočujeme Tenebrae Responsoria aj my.

Zelený štvrtok 6. 4.

19:00 Koncertné Rádio Devín, priamy prenos
Veľkonočný koncert - Mimoriadny koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu

Richard Strauss (1864-1949): Smrť a vykúpenie, symfonická báseň, op.24
Camille Saint-Saëns (1835-1921): Symfónia č. 3 (Organová) c mol, op. 78
Ondrej Lenárd, dirigent

V priamom prenose zaznejú diela vhodné k nadchádzajúcim sviatkom. Orchestrálna dokonalosť v Symfonickej básni Smrť a vykúpenie – aj v duchu myšlienky a viery, ktorá smrť chápe ako prechod do lepšieho sveta. Rovnako slávna Saint-Saënsova 3. Symfónia predstavuje akúsi rekapituláciu života autora a spojenie orchestra a organu v závere dodáva dielu majestátny efekt.

Veľký piatok 7. 4.

6:30 Prelúdium
Ranné stíšenie sa s hudbou Arva Pärta a Lukáša Borzíka. (Pärt Silentium z Tabuly rasa, Borzík výber z klavírneho cyklu Spevy Milosrdenstva)

10:00 – 13:00 Ars musica, Poludňajší koncert
Do dlhšieho formátu spojíme dve relácie, aby sme dali priestor veľkým sviatočným dielam. Relácia je postavená na piatich rozsiahlejších duchovných dielach: Schützovom oratóriu Sedem posledných slov nášho Spasiteľa Ježiša Krista na kríži, záverečných scénach z tretieho dejstva Wagnerovej opery Parsifal, Poulencovom zhudobnení sekvencie Stabat mater, Stravinského Žalmovej symfónii a Schnittkeho Requiem. Ako intermezzá zaznejú kratšie skladby Mendelssohna Bartholdyho, Brahmsa, Gurdžieva, a Rautavaaru.

/Heinrich Schütz: Sedem posledných slov Ježiša Krista na kríži (intermezzo) Felix Mendelssohn Bartholdy: Na Veľký piatok op. 79 č. 6, moteto, Richard Wagner: Parsifal, záver 3. dejstva

(intermezzo) Johannes Brahms: Duchovná pieseň Francis Poulenc: Stabat mater
(intermezzo) Georgij Ivanovič Gurdžiev: Dva hymnusy Igor Stravinskij: Žalmová symfónia
(intermezzo) Einojuhani Rautavaara: Veľký piatok (Štyri nábožné piesne) Alfred Schnittke: Requiem

16:00 Hudobná mozaika
Renesančná, baroková a jazzová hudba na rozjímanie k Veľkej noci: zaznejú žalmy z diela Vespro della Beata Vergine od Claudia Monteverdiho, skladby z opery Dido and Aeneas od Hernyho Purcella a ukážky z albumov na pomedzí starej hudby a jazzu - Stravaganze consonanti (Gianluigi Trovesi, Stefano Montanari) a Renaissance od speváčky Anny Gadt.

18:00 Jazz – Johann Sebastian Bach: Koncert pre 3 klavíry d mol, BWV 1063 v úprave Jacquesa Loussiera

V polhodinke iného žánru predstavíme ikonického francúzskeho jazzmana Jacquesa Loussiera, presláveného jeho jazzovými spracovaniami hudby (nielen) Johanna Sebastiana Bacha. V tomto prípade pôjde o spoluprácu s tureckými virtuóznymi klaviristkami Gueher a Sueher Pekinelovými pri interpretácii Bachovho Koncertu pre 3 klavíry d mol v jazzovom aranžmáne Jacquesa Loussiera.

19:00 Koncertné Rádio Devín – Schola minor – gregoriánsky chorál
Záznam koncertu vokálneho súboru Schola minor, ktorý sa špecializuje na interpretáciu stredovekého gregoriánskeho chorálu a polyfónie. Zaznejú staré nápevy klasického gregoriánskeho chorálu z prvého tisícročia podľa princípov gregoriánskej semiológie a tiež spevy z rukopisov stredovekého Uhorska, ktorého súčasťou bolo aj Slovensko. Účinkujú: Hilda Gulyásová, Eva Šušková, Tomáš Šelc, Mária Páleníková, Júlia Urdová a Sylvia Urdová.

Biela sobota 8. 4.

11:00 Hudobná dielňa
O siedmich farbách svetla – hudobný obraz veľkonočných tajomstiev v skladbe Petra Machajdíka

11:40 Gramoretour
Hudba z gramo archívov uvedie legendárnu českú pesničkárku a jej unikátny album oslavujúci dokonalosť, silu a múdrosť prírody: Dáša Voňková Andrtová & Zdeněk Zdeněk: Slunci ležím v rukou.

14:30 Musica vokalis
Sila gospelu. Spieva kráľovná amerického gospelu Yolanda Adams.

15:30 Festivalové reminiscencie
Recitál gitaristu Karola Samuelčíka na Medzinárodnom festivale súčasnej hudby. Záznam koncertu renomovaného slovenského gitaristu Karola Samuelčíka z festivalu Melos-Étos 2022. Dominovať budú diela slovenských autorov rôznych generácií. V Austrálii žijúceho M.Budoša, ženskú poetiku zastúpi kompozícia Iris Szeghy, mladšiu generáciu reprezentuje tvorba Michala Králika. Za veľký prínos do gitarovej literatúry interpret Karol Samuelčík považuje nové dielo Jevgenija Iršaia a koncert uzavrie jedna z prvých skladieb svetoznámeho brazílskeho gitaristu Sergia Assada. Autor v nej vychádza zo zvukovosti dvoch gitár, ktoré sa snažil vtesnať do jedného sólového nástroja.

18:00 Hudobné vrstvenie
Ticho, kontemplácia a sakrum v tvorbe slovenských skladateľov a interpretov.

19:00 Operné Rádio Devín
Tomás Luis de Victoria (1548-1611): Pašije

Neskorá renesancia v diele španielskeho autora, najvýznamnejšieho a jedného z najuznávanejších skladateľov sakrálnej hudby neskorej renesancie – žánru, ktorému sa venoval výlučne. Victoriova hudba odzrkadľuje jeho osobnosť, i vášeň španielskej mystiky a náboženstva.

23:00 Musica slovaca
Kráľovský nástroj. Hudba pre organ slovenských klasikov.

Veľkonočná nedeľa 9. 4.

8:00 Musica sacra
Vzkriesenie – hudobné obrazy zázraku, života, nádeje a radosti.

10:30 Nedeľné matiné
Oslavné Gloria a Aleluja znie v radostnej, sviatočnej hudbe.
(Johann Sebastian Bach: Christus Hat Geliebt Die Gemeine, Veľkonočná kantáta pre barytón, John Rutter: Magnificat, Marc-Antoine Charpentier: Te Deum. Antonín Dvořák: Te Deum)

14:30 Nevšedná hudba
Autorský album dvoch hudobníkov, popredných predstaviteľov súčasnej, slovenskej nezávislej scény: Sisa Fehér & Vladko Mikláš: Bardo.

17:00 Hudba o piatej ~ Zvuky a vlny... a vzkriesenie
Jar odjakživa symbolizovala prebúdzanie a návrat k životu. Sviatok Veľkej noci v sebe okrem bolesti a utrpenia zrkadlí aj podobnú túžbu. Nádej v nový začiatok. Svoju pozornosť upriamime na pokojnú a zároveň radostnú tvorbu autorov novej elektroakustickej hudby. „Prebúdzať sa“ budeme v spoločnosti islandského multi-inštrumentalistu Kjartana Sveinssona, kanadského sound-artistu Michaela Hallsa a amerického hudobníka Tonyho Piccoliho.

20:30 Jazzový klub
Jazzoví hudobníci inšpirovaní klasickou hudbou, najmä dielami J.S. Bacha: Hrajú klaviristi Brad Mehldau, Keith Jarrett, Jakub Tököly, Jens Schöwings, Jacques Loussier a Oscar Peterson so svojimi zoskupeniami. Doplní ich niekoľko skladieb z albumu “Charmediterranéen” v podaní francúzskeho Orchestre National de Jazz a sólistov.

23:00 Musica slovaca
Folklór nielen v slovenskej klasike.


Veľkonočný pondelok 10. 4.

06:30 Prelúdium
Veľkonočný pondelok s vokálnymi dielami Giovanniho Pierluigiho da Palestrinu a Orlanda di Lassa: spievajú zoskupenia Pro Cantione Antiqua, Pražský filharmonický zbor a Oxford Camerata.

10:00 Ars musica: Radosť, veselosť, zábava, hravosť.....
Najobávanejší sviatok roka pre všetky dievčatá a ženy je Veľkonočný pondelok, ktorý je spojený s rôznymi tradíciami a zvykmi, rituálmi končiacej sa zimy a nastávajúcej jari vrcholiacimi zábavou. Zabavme sa teda aj my pri dobrej, sviežej slovenskej hudbe. Trochu ľudovo, jarne, tanečne, tradične, moderne aj atypicky.

13:30 Hudba.sk
Slovenská ľudová idiomatika v torbe pre sláčikové nástroje Ladislava Kupkoviča s Pavla Bagina. /Pavol Bagin Sinfonietta Slovaca, Ladislav Kupkovič Cantica Slovaca/

16:00 Musica folklorica
Jarný a veľkonočný projekt Euroradio 2023. Vypočujeme si výber z príspevkov vyše 20 rozhlasových staníc, ktoré sa tento rok do programu zapojili.

19:00 Exkluzívne koncerty
Vo sviatočný deň plný veselia sú vo výbere slávne, efektné skvosty klasiky. Zaznejú – Concerto grosso Arcangela Corelliho, Rapsódia na Paganiniho tému Sergeja Rachmaninova, Klavírny koncert Edvarda Griega, alebo aj Bolero Mauricea Ravela.

22:00 Hudba mladých

Modest Petrovič Musorgskij: Obrázky z výstavy, Franz Liszt: Sonáta h mol
Na programe je záznam absolventského recitálu Miloša Biháriho, ktorý sa konal v Dvorane Vysokej školy múzických umení v marci 2022. Mladý interpret, verejnosti známy skôr ako jazzový klavirista sa predstaví v klasickom koncertnom repertoári.

23:00 Hudobná mozaika
Hudba s témou noci, uspávaniek a piesní (Simone Iannarelli, Luciano Berio, Peter Machajdík, Fryderik Chopin, Sergej Prokofjev, Vladimír Godár A Leoš Janáček).


Foto/zdroj: Philip Myrtorp on Unsplash

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame