O nás

O nás

Vízia

Rádio Devín chce byť oporou na ceste hore po pyramídovej vlne celoživotnej kultivácie a nevšedného života.

Kto sme

Sme prvé a jediné rádio na Slovensku, ktoré je profilovo zamerané výlučne na umenie, kultúru a kreatívne odvetvia. Sme unikátna programová služba, postavená na báze kultúrnych hodnôt, rámcov a reflektovaní súčasných umeleckých a kultúrno-názorových trendov.

Naša história v skratke

Rádio Devín začalo vysielať 4. septembra 1972 ako jeden z dvoch národných okruhov vtedajšieho Československého rozhlasu (s Rádiom Vltava). Hlavná idea vzniku Rádia Devín odkazuje na národný symbol Svätoplukových prútov a prúdenia veľrieky Dunaj, ktorá spája mnoho štátov a vytvára bázu mierovej spolupráce. Vysielací okruh Devín, zameraný na umenie a kultúru, vznikol zároveň ako priestor, kde je široká verejnosť aktívnym spolutvorcom kultúrnych hodnôt.
Záznam 1. vysielania okruhu Devín 4.9.1972

Ako nás vnímate

Rádio Devín je pre vás, na základe prieskumu vnímania značky RTVS z roku 2018, zdrojom duševného obohatenia, možnosťou rozšírenia vášho obzoru, kultúrneho prehľadu a poznatkov. Sme pre vás jasní, struční, hĺbaví a seriózni, no zároveň mimoriadne inšpiratívni.

fetival rozhlasovej hry.png


Čo ponúkame

V rámci osláv 50. výročia svojej existencie pripravilo Rádio Devín v tomto roku niekoľko zaujímavých projektov pod spoločným názvom Na vlnách kultúry.

Dodnes je Rádio Devín v slovenskom vysielacom priestore unikátnou programovou službou, ktorá ponúka kultivovanú alternatívu určenú všetkým poslucháčom, ktorí sa chcú dozvedieť viac, vedia myslieť kriticky a aktívne sa zaujímajú o kultúrno-umelecké dianie. Dáva priestor reflexii súčasného umenia, aktuálnej kultúrnej publicistike, pôvodným literárnym, dramatickým a umeno-vedným rozhlasovým útvarom, ako aj hudobným žánrom nekomerčného typu.

V rámci hudby si poslucháči môžu naladiť klasiku, operu, blues, jazz, alternatívu, art rock, folk, šansón, indie, world music či experimentálnu hudbu. Klasickej hudbe sú venované špeciálne priame prenosy zo svetových koncertných pódií alebo záznamy koncertov opernej, orchestrálnej a komornej hudby.

Medzi originálne formáty patria aj cykly Organových koncertov pod pyramídou , Folkfórum live a živé koncerty Symfonického orchestra slovenského rozhlasu ako prvého slovenského profesionálneho symfonického telesa na Slovensku. Hudobnému dianiu sa pravidelne venujeme v relácii Ars musica .

Prúdové vysielanie, v rámci relácií Ranné ladenie a Ladenie v pracovné dni a v sobotu dopoludnia informuje o aktuálnom spoločensko-kultúrnom dianí. Jeho súčasťou, okrem živých rozhovorov s hosťami v štúdiu, sú aj Kultúrne správy , publicistika, reflexia a kritika filmov, kníh, inscenácií i koncertov či tematické autorské cykly z najrôznejších kultúrnych oblastí.

Vo vysielaní pravidelne uvádzame aj pôvodnú umeleckú tvorbu: Rozhlasové hry, Hry pre rodinu, Rozprávkové hry, Fíčre, publicistické žánre i Čítania na pokračovanie a Verše, či rôzne autorské krátkometrážne rubriky ako Odinakiaľ, Esej, Kľúčové slová, Poézia mesta a i. Poslucháči určite ocenia aj živú reláciu Ars litera , ktorá rozoberá literatúru, knihy a literárny život z každej stránky.

Rádio Devín prináša na slovenskú kultúrnu scénu jedinečné podujatie Festival rozhlasovej hry . Bienále súťažnej prehliadky najlepších rozhlasových hier organizuje v Trnave.

Pozrite si prehľadnú programovú ponuku Rádia Devín (PDF, 741kB) .

Buďte s nami v kontakte

Programová služba Rádia Devín vysiela 24 hodín denne prostredníctvom terestriálneho, internetového vysielania a naladiť si ju môžete už aj cez našu mobilnú aplikáciu. 

Ako nás naladíte (PDF, 436kB)

V lokalite Trenčín Nad Oborou bol začiatkom leta 2022 spustený DAB+ vysielač, vďaka ktorému si nás v tejto lokalite naladia poslucháči aj digitálne. Všetky programy a oslavy 50. výročia si tak spolu s nami môžu vychutnať aj generácie, ktoré uprednostňujú nové technológie a digitálnu revolúciu.
Viac o novej technológii DAB+.

Odvysielné relácie si môžete vypočuť kedykoľvek aj online v našom rozhlasovom archíve .

Ponuka Rádia Devín na webe RTVS:

  • Archív EXTRA – pôvodná rozhlasová tvorba, čítanie na pokračovanie, fíčre, seriál, rozprávky, vzdelávanie
  • Podcasty – dostupné vybrané relácie ako Fenomény, Fúzia múz a i.

Sledujte nás aj na našom Facebooku či Instagrame .

Nápíšte nám

Kontaktný formulár

Text presahuje maximálna dĺžku 10000 znakov

* = povinné údaje

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame