Glosa týždňa v premiére každú sobotu o 8.40 a repríze vždy v stredu o 7.40 v Rannom ladení. Daniela Kapitáňová našla inšpiráciu k novej glose v knihe starej takmer sto rokov.
A just!
GT Daniela Kapitáňová - A just!
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Z feminizmu som bývala občas podráždená a mala pocit, akoby šíp prestrelil cieľ. Že časy silných mužov a krehkých žien v sprievode Františka Krištofa Veselého mali predsa len svoje kúzlo. A potom sa mi dostala do rúk tenučká brožúrka z r. 1925, bez uvedenia autora, len s údajom, že ju vydala Academia, nakladateľstvo Bratislava. Knižočka má názov Pravidlá slušnosti dobrej spoločnosti a podtitul: Čo sa svedčí a čo sa nesvedčí. Nazretie do doby, keď iné, ako tradičné postavenie žien neexistovalo.
V predhovore sa autor zmieňuje o tom, čo činiť, aby – citujem – „stali sme sa obľúbenými v spoločenskom živote a tam sa aj mohli udržať." Takmer bez výnimky sa rady vzťahujú na mužov. Ženy sú len prijímateľky dobrých (alebo zlých) móresov a ich jedinou úlohou je nedať na sebe vidieť, ak sa muž dopustí omylu. Niečo ako bábiky s klipkajúcimi očičkami.
Potom už dostávame ponaučenia, ako sa správať na verejnosti, kedy je vhodné chodiť po návštevách a ako ich vopred ohlásiť, ako podať slúžke navštívenku, ako dámu vyzvať do tanca a ako na sebe nedať znať, ak má dotyčná nejaké mrzké znamenie na tvári.
V časti Rodinný život autor nabáda:„Mladé dievčatá nech nevysedávajú s prázdnymi rukami, pre ne nech sa vždy nájde robota: vyšívať môžu i vtedy, ak príde dôverná návšteva. Lebo dievčatá nepracujúc rozhadzujú rukami, tak lepšie je im zaoberať sa ručnou prácou."
Alebo:„A domáca pani nech si je na čistom, že jej jediným cieľom je urobiť život ľahkým a príjemným tým, čo boli jej pečlivosti zverení. Dopoludnie musí vždy patriť prácam v domácnosti a aj služobníctvo aj deti má priúčať k tomu, že ak je doma domáci pán, musí byť všade ticho. Ani obed sa nepatrí domácemu pánovi znepríjemňovať ponosami a vzdychaním."
A opäť celé strany odporúčaní, ako si nespraviť hanbu ani doma, ani na verejnosti. Na konci brožúrky sú vymenované cnosti zdvorilého človeka (akoby žena do tej kategórie nepatrila!) a ako bonus cnosti žien písané formou dobrých rád. Posledná z nich je dokonca podčiarknutá:„Nemaj zaatramentované prsty a nebuď mudrlantka, stačí, ak budeš dobre vychovaná."
V tej jednej vete je skoncentrované úplne všetko. Napísané síce v roku 1925, ale v skutočnosti platné stále. Naše tradičné:„Čo sa svedčí a čo nesvedčí."
„Nemaj zaatramentované prsty a nebuď mudrlanka."
A just budem!