: Glosa týždňa v premiére každú sobotu o 8.40 a repríze vždy v stredu o 7.40 v Rannom ladení.
Poetku a prekladateľku Milu Haugovú inšpiroval k novej glose výrok mladého Francúza. Viac vám už povie ona sama. Glosa na vypočutie.
Vysoká kvalita života
Čítala som o mladom Francúzovi, ktorý sa presťahoval do Švédska. Na otázku prečo, odpovedal: „Lebo je tam vysoká kvalita života!“ Potom som šťastnou náhodou videla dokumentárny film o Švédsku, ktorý čiastočne vysvetlil, čo sa skrýva pod vysokou kvalitou života. Zábery na rôzne spôsoby toho, čo spôsobuje radosť a uspokojenie. Jeden má svoju perma záhradu, skúša sa naučiť počas šiestich rokov na vidieku hospodáriť a byť potravinovo samostatný (ach vedieť túto myšlienku rozšíriť u nás, kde stovky domov a záhrad neobývaných a opustených čakajú na šikovné ruky a zdravý vidiecky spôsob života). „Toto je naša záchrana,“ tvrdí sa vo švédskom dokumente.
Jedna mladá žena sa venuje sprevádzaniu turistov na člnoch po ostrovoch: učí ich poznávať stromy a rozoznávať prirodzený les od umele vysadeného. Venuje sa skúmaniu húb, machov a lišajníkov a rôznych biotopov. Povedala, že je šťastná. Verila som jej.
Príslušník Samskej menšiny na severe krajiny sa venuje chovu sobov, robí mu starosť vyrubovanie lesov a tým strata potravy sobov-lišajníkov. V zime zvieratá prikrmuje a všetko robí s myšlienkou na budúcnosť svojich detí a vnukov.
Výraz hygge pochádza z Dánska a znamená vedomé vytváranie pohody z maličkostí: ak si dáte popoludní doma kávu, tak k tomu patrí aj obrus, váza s kvetmi, svetlo sviečky (hlavne v zime, tej majú krajiny na severe Európy dosť). K tomu príjemný rozhovor, čítanie knihy, pletenie svetrov, šachová partia, či niečo stružlikať z dreva...
Kam sa náhlime? Áno viem, život za minulé dva roky nebol príjemný a hrozba prichádzala zvonku, bolo ťažké vzdorovať. A držať sa, seba i svoje deti, vnúčatá v duševnej pohode. Nepomáhal nám ani čiastočný chaos okolo nás v nezvládnutej novej situácii.
Vážení a milí poslucháči, verím, že v čase vysielania mojej úvahy budeme za vrcholom vírusového nebezpečenstva. Budeme sa zotavovať z utŕžených rán, či už celá spoločnosť, blízke okolie, alebo úzke rodinné prostredie. Mohli by sme niečo urobiť k všeobecnej pohode všetkých? Mohol by byť model severských krajín práve teraz veľmi príťažlivý?
Poviete si, iná tradícia, prísnejšia: kresťansko protestantská, silný vzťah k povinnostiam vyrovnávaný potom relaxáciou v prekrásnej prírode, (ktorú tu našťastie máme aj my). Iný prístup k deťom a školskej dochádzke, ktorý je mimoriadne preferovaný, kde v školách, predovšetkým základných, platí princíp najvyšší, aby sa deti v škole dobre a uvoľnene cítili a neboli stresované nadmernými požiadavkami. Napríklad siedmačka vnučka má učebnicu geografie pre ôsmy ročník a gymnázia. Tak sa „experimentálne“ rozhodlo Ministerstvo školstva ešte pred piatimi - šiestimi rokmi. Aké sú výsledky experimentu nikto nevie a ani sa nepýta.
Veľa iných vecí, zovšadiaľ, atakuje a podkopáva náš pocit „hygge“ a vedie k stresom a depresiám.
Skúsme napriek všetkému nájsť čas a miesto na dobrý, zmysluplný rozhovor, hľadať miesta vnútornej uvoľnenosti a radosti. Každodenne, nielen cez sviatky, buďme tu pre seba a pre iných: našich blízkych, aj tých od nás vzdialenejších.
Vnútorné duševné rezervy každého z nás sú bohaté a náš nový raj je možno vzdialený len niekoľko kilometrov. Obráťme sa tvárou dovnútra k sebe, k tomu svojmu lepšiemu, čestnejšiemu, statočnejšiemu, láskavejšiemu ja. Vopred Vám ďakujem ak budete o tom aspoň rozmýšľať. Každá zmena je dobrý krok.