: Glosa týždňa v premiére každú sobotu o 8.40 a repríze vždy v stredu o 7.45 v Rannom ladení.
Daniela Kapitáňová si vo svojej dnešnej glose všíma dátumy – a ako u nej býva zvykom, nechýba jej pritom ani odstup, ani nadhľad. Glosa na vypočutie.
Dátumy
Hneď na úvod prehlasujem, že táto glosa je o náhodách, ktorých dôležitosť môže byť maximálne štatistická. Stačilo si ich však len všimnúť a už mi nedajú pokoj. Kto sa narodil, prípadne umrel v rovnaký deň?
Poznáte osobnosti, s ktorými zdieľate narodenie a máte pocit, že vás to s tou osobou nejako zbližuje? Za seba môžem povedať, že áno, poznám a zbližuje, ba dokonca ich to v mojich očiach takpovediac honestuje. (Viem, že takéto sloveso neexistuje, ale márne hľadám opak slova dehonestovať. Povyšovať nie je presné). Odkedy som sa dozvedela, že Arnold Scharzenegger sa narodil v ten istý júlový deň ako ja, zdá sa mi akýsi kultivovanejší a talentovanejší. Nehovoriac o Jeanovi Renovi - ak hrá v komédii, pripadá mi oveľa vtipnejší než do dňa, kým som sa jeho dátum narodenia dozvedela. Emily Brontëová sa mi zdá rafinovanejšia a nositeľ Nobelovej ceny Patrick Modiano oveľa zaujímavejší.
A čo sa týka úmrtí, Otto von Bismarck určite nebol až taký železný ako sa o ňom tvrdí a dvom filmovým režisérom: Antonionimu a Bergmanovi to dodáva (v moji očiach) ešte väčšej vážnosti. Nepredpokladám, že niekoho zblíži s Hitlerom, ak sa narodil 20. apríla alebo so Stalinom, ak prišiel na svet 18. decembra, ale môžu to vziať ako varovanie.
A aby sme neostali len pri výročiach, ľudia si väčšinou pamätajú meno v kalendári, na ktoré sa narodili a k ich nositeľom majú tiež osobnejší vzťah. (Áno, pripúšťam, že narodiť sa na Pamiatku zosnulých nemusí byť najosviežujúcejšie, ale zase je to skvelý bonmot.) Pritom naozaj nepoznám dôvod, prečo náš vzťah k dátumovým kolegom je taký osobný. Zohráva v tom svoju rolu mágia dátumov, prípadne mágia narodenia, z ktorých nám ostali len stereotypné narodeninové torty a darčekové tašky a zdá sa nám to málo? Alebo je to skôr túžba patriť do "lepšej spoločnosti"? Však akoby ten objektívny a dokázateľný dátum nestranne potvrdzoval, že naozaj mám niečo spoločné s Brontëovou, Schwarzennegerom, Renom, Bergmanom. A nepramení práve tu niekde matka všetkých konšpirácii - túžba dávať veciam jednoducho čitateľný, ale napriek tomu hlbokomyseľný význam? Spájať náhody do
obrazcov? Hľadať v nich nejaký rytmus, pravidlo, ktoré by dokazovalo, že všetko okolo nás sú znamenia, len ich musíme vedieť dešifrovať?
Ako som v úvode povedala, význam náhod je len a len štatistický. Logika nepustí. Ale aj tak.
Predstavte si, že napríklad 1. januára majú výročie: Sándor Petöfi, Pierre de Coubertin, Wilhelm Canaris, John Edgar Hoover, Jerome David Salinger a Ján Čarnogurský.
Bože, koľko nádherných konšpiračných teórií by sa dalo vymyslieť!