Zomrel spisovateľ Ján Milčák

Zomrel spisovateľ Ján Milčák
Cesta Jána Milčáka

9. 1. 1935 Levoča – 28. 5. 2024 Levoča

Cesta je tmavá, ale cieľ je jasný, povedal nám Ján Milčák v roku 2007, keď sme ho nahrávali do fíčru Na život máme literatúru.

Vybral si vtedy, že nám bude čítať z Knihy zázračností, ktorú kúpil v 50. rokoch a daroval manželke. A tak sme si my i poslucháči vypočuli Učenie o pravej skutočnosti.

Keď sa Ján Milčák venoval ľuďom, či už v povolaní lekára alebo v literatúre i bežnom živote, vnímal ich komplexne a jeho symbolickou farbou bola modrá ako nádej. Registrovať sa dalo i jeho snaženie sa o ňu.

Dnes spisovateľa a dramatika Jána Milčáka vyprevádzajú i početní rozhlasoví literárni redaktori a dramaturgovia, pretože jeho spolupráca so Slovenským rozhlasom bola dlhá – od 70. rokov – a vysielanie obohatila o mnohé rozprávky napríklad vo večerníčkoch, poviedky, prózy v rámci čítaní na pokračovanie, rozhlasové hry pre dospelých i mládež. Aj po tieto dni z nich rozhlas vyberie, a tak budeme môcť i naďalej čerpať z originality ich autora a azda sa i zjemňovať vďaka jeho kultivovanosti a subtílnosti.

S úctou, pán Ján Milčák.


Rádio Devín v súvislosti s úmrtím spisovateľa Jána Milčáka mení svoj program. S jeho tvorbou sme sa v rozhlasovom vysielaní stretávali od konca 70-tych rokov minulého storočia a dnes večer o 20:30 z jeho bohatej dramatickej tvorby pre vás vyberáme rozhlasovú hru Pokušenie.

Vo štvrtok 30. 5. o 7:05 odvysielame pásmo Dobré stránky, venované J. Milčákovi, ako laureátovi ocenenia Trojruža, spolu s jeho hlasom zaznie aj povesť venovaná Levoči, v ktorej celý svoj život žil a tvoril.

Okrem bohatej dramatickej tvorby písal aj prozaické diela. V rámci cyklu Čítanie na pokračovanie sme preto zaradili jeho text venovaný Majstrovi Pavlovi z Levoče. Tri časti z pásma Rezbár môžete počúvať od stredy do piatka o 22:30 v RD.Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame