8. máj v Rádiu Devín

8. máj v Rádiu Devín

8. mája si svet pripomína jeden z najvýznamnejších okamihov histórie – Deň víťazstva nad fašizmom a skončenie druhej svetovej vojny v Európe. Pri tejto príležitosti sme pre vás v Rádiu Devín pripravili špeciálne relácie, v ktorých si pripomenieme strasti vojny a volanie po mieri, a to prostredníctvom hudby a rozhlasových pásiem.

6:30 Prelúdium
Za vznikom albumu Neila Younga Living with War (2006) stojí fotografia v istých amerických novinách, kde lietadlá prevážali ťažko zranených vojakov z Iraku do Nemecka. Hoci sa teda nejedná priamo o Druhú svetovú vojnu, je to kritika politiky, odsúdenie vojny a potreba mieru. Textovo nadväzuje na albumy zo 60-tych rokov Boba Dylana či Phila Ochsa.

9:00 Fíčer: A svetlo bolo ako vo dne

Fíčer o bombardovaní Prešova v decembri 1944. Kobercový bombový nálet na Prešov, ktorý uskutočnili sovietske lietadlá pred Vianocami 1944, patrí medzi najskôr utajované, neskôr zabudnuté udalosti z našej novšej histórie. Za obeť mu padli desiatky, azda  stovky životov, medzi nimi väzni v budove gestapa, ktorá bola hlavným terčom bombardovania. Rekonštrukcia udalosti vychádza z dobových dokumentov, svedectiev a ohlasov v tlači ako aj z autentických výpovedí žijúcich pamätníkov.

10:00 Ars musica
Strasti vojny, a to nielen druhej svetovej, zasiahli všetkých. Skladatelia a hudobníci neboli výnimkou. Mnohí padli v boji alebo ich prežité útrapy doživotne poznačili. Vojnové udalosti, výkriky zúfalstva či smútkom zahalené spomienky tak prenikli aj do hudby. V Ars musice ich priblížia Ravelov Couperinov náhrobok, Óda na smrť Gustava Holsta, Prokofievova suita Vojna a mier a Symfónia piesní žalostných Henryka Mikołaja Góreckeho. V závere relácie zaznie volanie po mieri v skladbe Andreja Panufnika Pochod za mier.

12:00 Poludňajší koncert
Diela ktoré vznikli v roku 1944 a sú o roku 1944
. Skladba Kadisch 1944 huslistky Eweliny Nowickej je inšpirovaná listom jej pratety, ktorá zažila hrôzy židovského geta v Lodzi. Koncert pre hoboj a orchester Vaughna Williamsa vznikal v rokoch 1943 až 1944. Je venovaný Leonovi Goosensovi. Premiéra sa mala konať v júli 1944 na slávnych Proms. Kvôli náletom rakiet V1 bola premiéra presunutá do Liverpoolu. Martinů písal svoju 3. symfóniu v máji a v júni roku 1944. Počas písania došlo k vylodeniu v Normandii. Táto symfónia je vyjadrením odporu voči vojne ako aj smútku za rodnou Poličkou.

13:30 Hudba.sk
Ján Cikker / Milan Rúfus: Óda na radosť. Účinkujú: Magdaléna Blahušiaková, Viktória Stracenská, František Livora a Ján Galla. Gewandhausorchester Lipsko a Slovenský Filharmonický zbor diriguje Kurt Masur.

14:00 Rozhlasová hra: Ľudo Zúbek: Rukojemníci.
Dramatizácia: Peter Gregor. Tragické reflexie z obdobia 2.svetovej vojny. Poviedka vznikla v roku 1947 a je reflexiou na životné skúsenosti našich predkov z obdobia fašistickej okupácie slovenska počas slovenského národného povstania, keď nemci vypálili 60 obcí a povraždili okolo 50-tisíc ľudí. Poviedka zobrazuje drámu 10-tich rukojemníkov, náhodne zatknutých občanov, ktorí majú byť zastrelený za neobjasnenú smrť nemeckého vojaka, no súčasne odhaľuje ich ľudské charaktery a postoje.

15:00 Fíčer: Pamätníky vojny

16:00 Hudobná mozaika
Exilová tvorba: diela Bélu Bartóka, Igora Stravinského a Dmitrija Šostakoviča zo 40. rokov 20. storočia.

19:00 Na tému – hudba
V deň, kedy si na Slovensku pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom a koniec 2. svetovej vojny, sa budeme v diskusnej relácii Na tému hudba zhovárať o pohnutých osudoch prenasledovaných hudobných skladateľov, ich hrdinských príbehoch a o tom, ako sa existovalo umelcom a muzikantom židovského pôvodu a tým, ktorých avantgardné umenie bolo Treťou ríšou označené za zdegenerované. O najsystematickejšej ideologickej cenzúre umenia v dejinách, o nebezpečnom jazyku propagandy, odlive najtalentovanejších mozgov z Európy, či smutných koncoch skladateľov a muzikantov vo vyhladzovacích táboroch sa budeme zhovárať s hosťami – Róbertom Švarcom, performerom a teoretikom, a Brankom Ladičom, hudobníkom, muzikológom a hudobným historikom.

23:00 Musica slovaca
Meditatívna hudba Martina Burlasa, ktorá ukrýva silné vnútorné pnutie a neobyčajnú tenziu (Kríž a kruh, Papierový kráľ zaspáva, Hymnus pre zabudnutých).

Foto/zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame