Rubikon: Smelé a nezávislé – kniha Ako sme žili v rokoch normalizácie

Rubikon: Smelé a nezávislé – kniha Ako sme žili v rokoch normalizácie

Premiéru vysielame v nedeľu 14. 1. o 10:00 v RD.

Smelé a nezávislé – kniha Ako sme žili v rokoch normalizácie – rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru

Tamara Archlebová, Marta Botta, Anna Budajová, Jolana Kusá, Gabriela Langošová, Ľuba Lesná, Ľudmila Pastierová, Júlia Sherwood, Marta Šimečková, Dorota Šimeková. Mená desiatich osobností desiatich žien, ktoré mali vo svojej mladosti rovnaké životné skúsenosti. Boli spolu so svojimi partnermi, priateľmi a priateľkami súčasťou neformálnych bratislavských komunít, ktoré dnes označujeme ako kultúrny underground, neoficiálna kultúra, či disent. Jednoducho žili vo svojom vlastnom slobodnom priestore. Ich výpovede sú súčasťou novej knihy Ako sme žili v rokoch normalizácie – rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru. Autorkou projektu je významná sociologička Oľga Gyárfášová. Aj ona sama sa pohybovala v tomto prostredí a jednotlivé ženy osobne poznala.

V programe Rubikon 14.1. bude Oľga Gyárfášová hovoriť nielen o koncepcii svojho projektu, ale aj o svojom vlastnom príbehu. V druhej polovici sedemdesiatych rokov sa vďaka priateľstvu s nadaným básnikom a signatárom Charty 77 Tomášom Petřivým spoznala so skupinou ľudí venujúcich sa samizdatovej tvorbe a umeleckým happeningom. Títo ľudia a toto prostredie ju ovplyvnili na celý život.

Jednou z jej respondentiek v knihe Ako sme žili v rokoch normalizácie – rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru sa stala jej priateľka, výtvarná teoretička a spisovateľka Tamara Archlebová a my budem počuť jej autentické spomienky. Počas normalizácie pripravovala ako teoretička a kurátorka výstavy zakázaných výtvarníkom a výtvarníčkam a snažila sa ich tvorbu zviditeľniť v odborných časopisoch. Jej prvý manžel básnik Gabriel Levický podpísal Chartu 77 a neskôr bol prinútený emigrovať. Jej druhý manžel Vladimír Archleb, ktorého priatelia oslovovali Ráchel, patril rovnako k okruhu undergroundových umelcov a tiež bol talentovaným básnikom.

Súčasťou publikácie Ako sme žili v rokoch normalizácie – rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru je aj štúdia výskumníčky Zuzany Maďarovej s názov Spoločenstvo aj „vlastná izba“ ako predpoklad politického vzdoru. V programe Rubikon porozpráva ako s optikou inej generačnej a spoločenskej skúsenosti, pretože ona sama sa narodila v roku 1984, analyzovala tieto rozhovory ako výpovede o osobnostných stratégiách, sociálnych väzbách a spôsobe rezistencie. Tak, ako hovorí Zuzana Maďarová ,spoločným menovateľom všetkých výpovedí je skúsenosť s represáliami, vypočúvaním a sledovaním zo strany ŠTB. Každá z nich sa s týmto mocenským tlakom vyrovnávala vlastným spôsobom.

Publikácia sociologičky Oľgy Gyárfášovej je na Slovensku prvá svojho druhu. Ponúka nielen neopakovateľné rozprávanie, je zároveň sociologickou sondou, ale predovšetkým vracia konkrétne ženské postavy bratislavskej udergroundovej kultúry do nášho vnímania obrazu nedávnych dejín.

Boli nezávislé a smelé, ale predovšetkým, boli a zostali samé sebou.

Foto/zdroj: z obalu knihy / vydavateľstvo Aspekt

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame