Premiéru vysielame v nedeľu 17.12. o 18.00 v RD.
O Jánovi Ursínym, ktorého životný príbeh ohraničujú roky 1896 – 1972, sa dnes publikuje : „Patril k najvýznamnejším slovenským politikom prvej polovice 20. storočia, mal mimoriadne silný analytický a geopolitický talent, čo mu často umožnilo správne odhadnúť budúci vývoj politickej situácie v strednej Európe.“
Politik, ktorého meno a dielo boli dlhé roky zámerne zamlčiavané. V nedeľu 17.12. budeme mať o 18.00 možnosť počúvať v cykle Stratení v čase rozprávanie nielen o osude Jána Ursínyho, ale aj o sude jeho detí. Sú to príbehy, ktoré sú dodnes stále málo známe a to aj napriek tomu, že Ján Ursíny bol jedným z kľúčových organizátorov Slovenského národného povstania a bol demokratickým politikom, ktorý do poslednej chvíle bránil nástupu komunistickej totality. O jeho pôsobení na slovenskej a československej politickej scéne sa viac dozvieme od historika Tomáša Černáka.
Situácie, ktorými rodina so štyrmi deťmi musela prejsť, boli ťažké a my budeme mať možnosť vypočuť si autentické spomienky dcéry Jána Ursínyho pani Anny Hrdinovej, ktorá už desaťročia žije v Prahe. Spolu s historikom Vojtechom Čelkom sa budeme pýtať na udalosti, čo formovali jej detstvo a životné postoje. V pamäti vtedy päť ročného dieťaťa utkveli obrázky dramatickej evakuácie rodiny po potlačení Slovenského národného povstania do Sovietskeho zväzu. Jej spomienky môžeme konfrontovať so spomienkami jej otca publikovanými v knihe Z môjho života. Prinášajú dva pohľady na rovnaký čas a priestor. Budeme počuť, ako si päťročná Aninka zapamätala realitu vojnovej Moskvy a jej zbedačeného obyvateľstva.
Ďalšie kľúčové a nesmierne zložité obdobie nastalo po uväznení a odsúdení Jána Ursínyho v roku 1948. Napriek tragike doby sa však rodina nevzdávala. Ako sa manželka Anna s deťmi vyrovnávala s nespravodlivosťou a príkoriami sa dozvieme z ďalších vzácnych spomienok pani Anny, ktorá mala v čase zatknutia otca deväť rokov. Spolu s matkou otca navštevovala vo väzení najčastejšie ako to bolo možné. Celá rodina sa musela vyrovnať s faktom, že z prominentnej rodiny sa stali vládnou mocou prenasledovaní ľudia. Budeme však počuť aj to, že v týchto kritických okamihoch boli aj takí, ktorí dokázali pomôcť a zastať sa. Boli to predovšetkým obyvatelia obce Rakša, kde rodina bývala. Napriek tomu, že deťom nebolo umožnené vyššie štúdium, pre všetkých bolo najdôležitejšie to, že otec prežil fyzické a psychické týranie vo väzeniach a vrátil sa domov živý...
Pani Anna súhlasila s rozhovorom, pretože o minulosti hovorila aj v mene svojich bratov, ktorí už dnes nie sú medzi nami. Ich život poznamenala ťažká manuálna práca a zranenia z obdobia vojenskej služby v oddieloch PTP.
Vďaka myšlienkam pani Anny Hrdinovej sa máme možnosť nielen vrátiť v čase a spoznať veľkú históriu z ľudskej perspektívy, ale rozmýšľať aj o najpodstatnejších otázkach života.
Cyklus Stratení v čase pripravuje autorka Ivica Ruttkayová.