Stratení v čase: Nespôsobilí na vysokoškolské štúdium 1948 - 1960

Stratení v čase: Nespôsobilí na vysokoškolské štúdium 1948 - 1960

Premiéra v nedeľu 3. 12. o 18:00 v RD.

Príbehy, čo sa zdanlivo stratili v čase, postavy, o ktorých sme možno nikdy nepočuli, alebo vieme stále len veľmi málo. Napriek tomu sú súčasťou zložitých dejín 20. storočia našej krajiny. V nedeľu 3.12. o 18.00 pokračuje vo vysielaní Rádia Devín cyklus Stratení v čase.

Budeme počuť rozprávanie o osudoch rôznych ľudí, ktorí sa narodili v rozličných rodinách a na rozličných miestach, spoločným menovateľom týchto osudov je však fakt, že v čase svojej mladosti boli vylúčení z vysokých škôl. Jediné ideologické rozhodnutie dramaticky zmenilo ich životnú perspektívu a možnosti. Autorka Ivica Ruttkayová sa spolu s historičkou Martou Glossovou, ktorá publikovala knihu Nespôsobilý na vysokoškolské štúdium, vrátila ku previerkam a vylučovaniu študentov vysokých škôl v rokoch 1948 – 1960.

V rodinnej pamäti historičky Marty Glossovej sa zachoval príbeh jej príbuzných, vtedy mladých ľudí, ktorí sa po roku 1948 pre svoje kresťanské postoje a spoluprácu s odbojom voči komunizmu dostali do vážnych problémov. Je to príbeh mladého študentského manželstva, ju aj jeho najprv vyhodili zo školy. V auguste 1950 vyvrcholil monsterproces s Rudolfom Komanderom a spol., v ktorom boli spolu s desiatkami ďalších obvinených – sedem týždňov po svadbe – odsúdení na trest odňatia slobody aj Karol a Margita Belicoví. Ako píše vo svojej štúdii historička Marta Glossová Čo zažívali Gita a Karol počas vyšetrovania či väzenia v Rimavskej Sobote a v Jáchymove, si môžeme len domýšľať z rozprávania ich rovesníkov s podobným osudom. O svojich zážitkoch nikdy nehovorili. Margita Belicová strávila vo väzení dva a pol roka, jej manžel Karol Belica šesť. O desaťročia neskôr sme sa stretli s ich dcérou Margitou Jaurovou.

Vylučovalo a preverovalo sa na vysokých školách aj po tzv. Pyžamovej revolúcii v roku 1956. My budeme mať možnosť počuť spomienku spisovateľa a diplomata Antona Hykischa a jednej z ústredných postáv týchto udalostí, vtedy študenta práva, dnes právnika a spisovateľa faktu Antona Blahu.

Vo svojej monografii historička Marta Glossová spracovala aj životnú skúsenosť pedagogičky Tatiany Borodovčákovej, ktorá bola vylúčená v roku 1959 tesne pred štátnicami. Aj keď na toto obdobie len nerada spomína, dozvieme sa čo to pre ňu znamenalo a ako situáciu zvládla.

Prípady a príbehy, ktoré sa vyskytujú v mnohých rodinách.

Predstavenie historického výskumu Marty Glossovej, ktorý je u nás prvý svojho druhu, rovnako ako autentické rozprávanie pamätníkov a pamätníčok nám pomáha pochopiť veľa tragických a dramatických súvislostí v našich dejinách.

Cyklus– Stratení v čase pripravuje autorka Ivica Ruttkayová.

Foto/zdroj: Archív MG

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame