V týchto dňoch si pripomíname 34. výročie Nežnej revolúcie – príchod demokracie a slobody. Aká však bola cena našej slobody? Z čoho sa zrodila sloboda, ktorú dnes žijeme? Neprišla sama od seba, jej
ideový základ je v odpore a odboji proti totalitnému režimu, ktorý
trval vyše štyridsať rokov. A vyše štyridsať rokov tu existovali aj
ľudia, ktorí sa nebáli napriek tvrdým perzekúciám protestovať, riskovať
vlastný život aj slobodu. V novom cykle sa pozrieme naspäť – do obdobia
totalitného komunistického režimu – ako sa menili jeho podoby v čase.
Ale tiež na to, že v každom období sa našli jednotlivci, ktorí sa nebáli
postaviť proti režimu.
Aká teda bola tvár režimu hneď na jeho začiatku a aké boli temné a ťažké päťdesiate roky? Vyberieme sa na exkurz so Soňou Gyarfašovou, ktorá hovorila nielen s historikmi, ale aj autentickými pamätníkmi:
Cyklus k výročiu Nežnej revolúcie 1
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Je to už 34 rokov, odkedy padol komunistický režim v Československu. Po celý čas jeho trvania tu však existoval odpor voči nemu, ktorý mal rôznorodé podoby. Už sme sa pozreli na tretí odboj v temných 50. rokoch, ďalej budeme hovoriť o rokoch šesťdesiatych, ktoré boli naplnené nádejou a veľkými očakávaniami. Priniesli demokratizáciu a po zmene volali vtedy nielen jednotlivci, ale celá spoločnosť. Soňa Gyarfášová oslovila aj jedného z neskorších tribúnov nežnej revolúcie Fedora Gála:
Cyklus k výročiu Nežnej revolúcie 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Čo predchádzalo nežnej revolúcii? Pýtame sa v našom cykle, kde mapujeme obdobie komunistického režimu aj odpor voči nemu. Pokračujeme obdobím normalizácie - 70. roky, ktoré schladili akékoľvek nádeje na zmenu. Na ich začiatku emigrovali z krajiny desaťtisíce ľudí a z mnohých sa stali občania druhej kategórie. Soňa Gyarfášová sa opäť pozrela na to, kto boli ľudia, ktorí aj v tom čase protestovali proti režimu, často aj za cenu vlastného života:
Cyklus k výročiu Nežnej revolúcie 3
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jednou z tém budú aj osemdesiate roky – v ich polovici už prichádza perestrojka. Obyvateľom Československa čoraz viac prekážali zákazy, príkazy, či železná opona. Soňa Gyarfášová oslovila najskôr vydavateľa samizdatov Miroslava Svobodu, ktorý rozširoval okrem iného aj fotografie Solženicynovej knihy Súostrovie gulag:
Cyklus k výročiu Nežnej revolúcie 4
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V záverečnej časti sa pozrieme na rok 1989, keď padal režim – no tiež na to, čo mu predchádzalo. Bolo to turbulentné obdobie. V januári počas Palachovho týždňa občania demonštrovali za ľudské práva. Na Slovensku ľudia protestovali za prepustenie väzňov z takzvanej bratislavskej päťky. V novembri sa konali dve študentské manifestácie – 16. novembra bratislavská a 17. novembra tá pražská, kde si ľudia pripomínali Jána Opletala zavraždeného nacistami. Túto manifestáciu režim potlačil obuškami a to predznamenalo jeho pád. Milan Kolcún sa na nej ako študent zúčastnil, prvé boli na programe prejavy študentských lídrov:
Cyklus k výročiu Nežnej revolúcie 5
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.