Tento týždeň venujeme náš cyklus aspoň niekoľkým ženám, ktoré mali odvahu byť slobodné aj v čase neslobody. Svojimi postojmi, tvorbou. Ich mená zostávajú často v tieni mužov disentu, či neoficiálnej umeleckej scény. Budú to umelkyne, aj ženy, ktoré stáli nie za, ale vedľa mužov disentu či samizdatu. Dlho boli vnímané ako tie, ktoré vytvárali zázemie, podporovali svojich partnerov a pomáhali niekde v pozadí. Až časom sa začali ich mená vyslovovať s rovnakou váhou, pretože v sebe mali rovnakú odvahu a potrebu slobody a majú ju dodnes. Mariana Jaremková oslovila Ľudmilu Pastierovú, aj s otázkou kedy sa stala súčasťou diania okolo tvorby a vydávania samizdatovej literatúry:
Cyklus - Ženy disentu, samizdatu a undergroundu 1
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Fotografka Ľuba Lauffová od 70. rokov určovala obraz slovenskej výtvarnej fotografie, nech hovoríme v rámci jej tvorby o aktoch, portrétoch, kolážach, inscenovanej fotografii či luminografii. Ak sa povie Dominik Tatarka či Marián Varga, sú to práve jej fotografie, ktorými sú často prezentovaní. Poézia, zmyselnosť, imaginácia, nostalgia, snovosť, ale aj humor - to všetko sa spája v jej tvorbe. Na Ľubu Lauffovú spomína autorka jej monografie, ktorá vyšla presne pred desiatimi rokmi, Elena Lichá Zábranská:
Cyklus - Ženy disentu, samizdatu a undergroundu 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Pokračujeme rozprávaním výtvarníčky Kyry Matuštík. Bola jednou zo žien Charty 77 a súčasťou pražského undergroundu. Chartu podpísala v roku 1984, keď mala 25 rokov. Väčšinu života prežila v zahraničí. V jej príbehu sa prepletá umenie a rodina, už v študentských rokoch sa dostala do nemilosti režimu kvôli svojmu otcovi, významnému kunsthistorikovi Radislavovi Matuštíkovi, ktorý sa stal v období normalizácie nepohodlným a nemohol pôsobiť vo svojom odbore. Mariana Jaremková sa Kyry Matuštík pýtala aj na to, kedy pocítila, že jej otec je pre režim persona non grata:
Cyklus - Ženy disentu, samizdatu a undergroundu 3
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Vypočujte si aj spomienky Jolany Kusej, manželky filozofa, politológa Miroslava Kusého. Po tom ako podpísal Chartu 77 bol príležitostne preventívne zadržiavaný a sledovaný pod kódovým menom „RENEGÁT“, súčasťou života rodiny sa stali aj odposluchy či domové prehliadky. Aj o tom rozpráva v rozhovore s Marianou Jaremkovou Jolana Kusá a hovorí tiež o tom, prečo sa tak málo hovorí o ženách disentu:
Cyklus - Ženy disentu, samizdatu a undergroundu 4
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Cyklus - Ženy disentu, samizdatu a undergroundu 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Uzatvára svoje rozprávanie aj náš cyklus Marta Šimečková. 5 inšpiratívnych odvážnych žien, ktoré boli súčasťou cyklu je iba malý výber z toho množstva žien, ktoré dali najavo svoje názory, boli aktívne a dokázali byť slobodné aj v dobe neslobody.