Cyklus: Tí, ktorí žili z ideí prvej Československej republiky

Cyklus: Tí, ktorí žili z ideí prvej Československej republiky

Vysielané od pondelka 23.10. do piatka 27.10. o 9:10 v RD.

„Štáty žijú z ideí, z ktorých sa kedysi zrodili,“ hovorieval jeden zo zakladateľov prvej Československej republiky a jej prvý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Práve jeho výrokom začneme symbolicky aj náš cyklus k 105. výročiu vzniku prvej Československej republiky – pretože práve idey, ktoré stáli pri jej existencii si pripomenieme.

Legionárska tradícia, demokracia, zrovnoprávnenie mužov a žien v podobe ich volebného práva, rozvoj občianskej spoločnosti, spolkový život – to sú len niektoré z nich. Mnohých z tých, ktorí vyrastali v čase jej existencie, inšpirovali tieto myšlienky až tak, že ovplyvnili celý ich život. A práve týchto ľudí si v našom cykle predstavíme. Tou prvou je Anna Šestáková, ktorá bola takpovediac rovesníčkou prvej Československej republiky – narodila sa v roku 1918 a zomrela len tri mesiac pred svojimi 105. narodeninami – jej príbeh zaznamenala Soňa Gyarfášová:

Cyklus - Tí, ktorí žili z ideí prvej Československej republiky 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Vznik Československa bol malý zázrak, pretože armáda štátu existovala skôr ako samotný štát," písal americký autor Kevin McNamara vo svojej knihe Dreams of Small Great Nation, kde spracoval príbeh československých légii. Boli to práve československí legionári, ktorí nielen vybojovali prvú republiku, ale mnohí z nich sa podieľali na jej rozvoji počas nasledujúcich 20 rokov. A niektorí sa zapojili aj do odboja proti totalitám, čím sa stali inšpiráciou aj pre ďalších.

Podobne to bolo u rodiny Tvarožkovcov - strýkovia Juraj a Ján, ktorí boli československí legionári, inšpirovali aj ich synovca Branislava Tvarožka, ktorý sa narodil v roku 1925, sedem rokov po vzniku prvej republiky. Soni Gyarfášovej povedal aj o tom, ako sa jeho strýko Juraj Tvarožek stretol na ruskom fronte a neskôr v légiach aj s generálom Rudolfom Viestom:

Cyklus - Tí, ktorí žili z ideí prvej Československej republiky 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



„Skauting vylučuje totality, totality vylučujú skauting,“ povedal jeho československý zakladateľ Antonín Benjamín Svojsík. Skauting je aj vďaka podpore prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka pevne spojený s prvou Československou republikou – jeho oddielmi prešli napríklad básnik Jiří Wolker alebo príslušník zahraničného odboja Jan Kubiš.

V medzivojnovom období veľmi rezonoval – oslovoval ľudí ideálmi ako kamarátstvo, vzťah k prírode a krajine a záväzkom urobiť každý deň jeden dobrý skutok. Na Žižkove, kam kedysi Svojsík priniesol skauting, s ním začínal aj Eduard Marek, ktorý bol svedkom nielen zrodu skautingu, ale aj časov, keď ho zakázali obe totality 20. storočia:

Cyklus - Tí, ktorí žili z ideí prvej Československej republiky 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


„Nech žena ide za zamestnaním z vlastného rozhodnutia, potreby sebarealizácie, a nie preto, že chce mužovi pomôcť zabezpečiť rodinu,“ hovorila Milada Horáková, jedna z prvých československých feministiek a bojovníčka za ženské práva. Ženy získali v prvej Československej republike volebné právo už v roku 1919 a mnohé z nich sa začali podieľať na verejnom živote. Do popredia sa dostali aj otázky ako postavenie slobodných matiek alebo to, ako zlúčiť u žien prácu s rodinou – a otvárali ich spomínaná Milada alebo Františka Plamínková. Počas prvej Československej republiky sa ženy mohli rozvíjať a nový dych chytili aj niektoré spolky, ktoré mali dlhoročnú tradíciu, prvá republika však ich poslanie ešte definovala nanovo.

Medzi ženami, ktoré ovplyvnila na celý život prvá Československá republika, je aj 100-ročná Elena Šefranková – Soňa Gyarfašová s ňou hovorila o ideáloch z jej mladosti, ktoré prežili dodnes aj o Živene, kde sa angažovala už počas prvej Československej republiky:

Cyklus - Tí, ktorí žili z ideí prvej Československej republiky 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


„Obloha je naše more,“ – to bolo heslo pilotov prvej Československej republiky. Lietanie bolo v tom čase považované za malý zázrak, no v prvej republike sa tešilo veľkej popularite. Veľká časť z prvých československých pilotov začínala v tých časoch iba nadšenecky. V pohnutých časoch však prišla v Československu akcia s názvom Tisíc nových pilotov v republike. Znamenalo to, že na bojových letcov sa začali cvičiť obyčajní bojovníci lietania v aerokluboch.

Ako slobodomyseľní letci neprijali totalitný diktát a mnohí z nich neskôr vstúpili aj do bojov počas druhej svetovej vojny na strane Spojencov. Soňa Gyarfašová hovorila pred pár rokmi s posledným letcom vycvičeným v predmníchovskej republike. Vtedy 101-ročný Imrich Gablech, rodák z Hrachovišťa, jej povedal napríklad aj to, že Československo ho ovplyvnilo nielen svojimi ideálmi, ale aj viaže sa k nemu aj jeho prvá spomienka:

Cyklus - Tí, ktorí žili z ideí prvej Československej republiky 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.




Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame