Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Deň obetí holokaustu a rasového násilia

9. september je na Slovensku pamätným Dňom obetí holokaustu a rasového násilia. V tento deň v roku 1941 klerofašistický Slovenský štát ratifikoval takzvaný Židovský kódex, ktorý vo svojich nariadeniach zbavili 80 000 slovenských Židov občianskych a hospodárskych práv.
V dôsledku týchto nariadení bolo židovské obyvateľstvo na konci roku 1941 úplne sociálne odkázané, čo neskôr viedlo až k tragickým deporáciám do koncentračných táborov.

Pamätný deň holokaustu si pripomenieme aj vo vysielaní Rádia Devín:

Sobota 9. 9. 2023
Operné Rádio Devín
/ 19:00

Operný večer bude v tejto súvislosti patriť dvom dielam, ktorých sa téma holokaustu priamo dotýka. Detská opera Brundibár Hansa Krásu bola pôvodne uvedená v roku 1942 v pražskom židovskom sirotinci. Neskôr aj tábore Terezín. Tam ju naštudoval autor, ktorý bol do Terezína deportovaný v roku 1942. Krása sa významne podieľal na organizovaní tamojšieho kultúrneho života a opera v Terezíne zaznela viac ako päťdesiat krát. Autor zomrel v roku 1944 v Osvienčime. V opernom Rádiu Devín zaznie anglická, tzv. Kushnerova verzia pod vedením Gerarda Schwarza.

Druhý titul vznikol v roku 1968 a má názov Pasažierka. Jeho autorom je Mieczyslaw Weinberg na libreto Alexandra Medvedeva. Ten čerpal z rozhlasovej hry Zofie Posmysz, ktorá prežila koncentračný tábor. Dej sa odohráva na dvoch palubách zaoceánskeho parníka, kde vrchná paluba zobrazuje nádej a budúcnosť a spodná spomienky na Osvienčim. Zaznie nahrávka zo Slávností Bregenz. Dirigentom je Teodor Curentzis.

Hans Krása (1899-1944): Brundibár
Mieczyslaw Weinberg (1919-1996): Pasažierka

Nedeľa 10. 9.
Hrá SOSR
/ 17:00

Ruth Fazal: Oratórium Terezín, pre sóla zbor a orchester – výber
„Inšpiráciou k zloženiu Oratória Terezín mi bola kniha Nikdy som nevidel iného motýľa... zbierky poézie a umenia židovských detí, ktoré boli zadržiavané v gete Terezín v rokoch 1941-1944. Cítila som to, čo môžem opísať len ako ‚Božie poverenie‘ vziať časť poézie týchto detí a spojiť ich s časťami hebrejského písma, aby som uprostred temnoty vytvorila pieseň lásky o nádeji. Dúfam, že toto dielo nejakým malým spôsobom zobrazuje Božie srdce uprostred utrpenia jeho ľudu.“

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu na nahrávke z roku 2005 diriguje Kirk Trevor.

Foto/zdroj: Anton Baník / webumenia.sk

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame