V antickej literatúre a divadle boli hrdinovia vykonávateľmi hrdinských činov, slávnych výkonov, ktoré im zaručili slávu a obdiv, postupne sa zobrazovane hrdinu menilo k akémusi poľudšťovaniu, teda ak sa človek v správnej chvíli správne zachoval, urobil správne rozhodnutie. Dnes sa v umeleckých dielach komentuje téma krízy elít, lídrov, s čím súvisí aj otázka, či a prečo potrebujeme hrdinov a ak áno, ako ich umenie zobrazuje, majú mať sochy, ako konajú vo filme alebo na maliarskom plátne. Aj tomu je venovaný nový cyklus, ktorý pripravil Rastislav Šimášek.
V prvej časti v rozhovore s historikom filmu a fotografie, prof.
Václavom Macekom, si stručne priblížime premeny
podoby hrdinu v slovenskej kinematografii - od hrdinu Jánošika, cez hrdinu dobrodužného, obetavého až
po krízu hrdinu:
Cyklus - Podoby hrdinu v umení 1
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Podoba zobrazenia hrdinov vo verejnom priestore sa mení nielen s vývojom spoločnosti a preferenciou kritérií. V druhej časti budeme uvažovať nad zobrazovaním hrdinov vo verejnom priestore, čomu sa dlhodobo venuje výtvarník Martin Piaček:
Cyklus - Podoby hrdinu v umení 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
O premenách podoby hrdinu v literárnych dielach, prekrývanie pojmu hrdina s literárnou postavou a to v rôznych obdobiach hovoril Rastislav Šimášek s literárnym historikom a kritikom doc. Vladimírom Barboríkom z Ústavu slovenskej literatúry SAV:
Cyklus - Podoby hrdinu v umení 3
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.