Rubikon: Antisemitizmus a holokaust na Slovensku 1938 - 1945

Rubikon: Antisemitizmus a holokaust na Slovensku 1938 - 1945

Premiéra v nedeľu 9. 7. o 10:00 v RD.

Nová publikácia Antisemitizmus a holokaust na Slovensku 1938 - 1945 v dokumentoch nemeckej proveniencie prináša dokument klamstva o koncentračných táboroch - správu F. Fialu publikovanú v roku 1942.

V programe Rubikon si budeme môcť vypočuť rozprávanie o správe, ktorá bola širšej verejnosti doteraz len málo známa. Ide o tzv. Fialovu správu z roku 1942, ktorej obsah je pre nás dodnes šokujúci. Novinár Fritz Fiala v nej uisťuje, že židovské obyvateľstvo deportovaného zo Slovenska je v poriadku a býva a pracuje niekde na východe v ideálnych podmienkach.

Výskum obdobia holokaustu a Druhej svetovej vojny prináša aj dnes, desaťročia od skončenia tejto tragickej kapitoly našich dejín, nové fakty a súvislosti. V programe Rubikon predstavíme novú a zásadnú publikáciu Antisemitizmus a holokaust na Slovensku 1938 - 1945 v dokumentoch nemeckej proveniencie. Kniha má vyše 700 strán a obsahuje nemecko-slovenské vydanie 465 nemeckých dokumentov, ktoré sa týkajú daného problému. Autormi dokumentov sú nemeckí vyslanci, viacerí predstavitelia nacistického Nemecka a predstavitelia ďalších kľúčových úradov. Publikovanie týchto dokumentov nám pomáha pochopiť priebeh holokaustu na Slovensku a jeho politické súvislosti. Knihu pripravil renomovaný historiograf Eduard Nižňanský, ktorý sa programovo zaoberá problematikou holokaustu a to aj v mnohých zahraničných výskumných centrách. Spolupracoval s prekladateľkou Katarínou Psicovou. Obaja porozprávajú o svojom dlhoročnom výskume a jeho špecifikách.

K materiálom, ktoré publikácia prináša patrí práve aj tvz. Fialova správa. V tlači bola publikovaná 6.,7.,9. novembra roku 1942 v Bratislave. Je to propagandistický článok Fritza Fialu, zodpovedného redaktora nemeckého denníka na Slovensku Grenzbote. Tento text mal vyvrátiť tvrdenia o vraždení deportovaných. My dnes vďaka historiografickým výskumom a iniciatívam jednotlivcov vieme, že o niekoľko mesiacov neskôr bola napísaná iná správa a to ľuďmi, ktorým sa podarilo dostať z pekla koncentračného tábora. Bola to Vrbova a Wetzlerova správa tridsať dva stranová výpoveď o živote v koncentračnom tábore, ktorú nadiktovali Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler židovským predstaviteľom v Žiline 24. až 27. apríla 1944 po úspešnom úteku z tábora Auschwitz-Birkenau. Porovnať správu Fritza Fialu a správu Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu môžeme vďaka rozprávaniu Fedora Gála, ktorý stál pri zrode Vrba – Wetzler Memorialu a výskumom historičky Kataríny Meškovej Hradskej.

Obe správy aj v súčasnosti ponúkajú mnoho dôvodov vracať sa k týmto faktom a historickým situáciám.

Program Rubikon pripravuje redaktorka Ivica Ruttkayová.

Foto/zdroj: encyclopedia.ushmm.org

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame