12. ročník festivalu Zázračný oriešok pozná víťazov

12. ročník festivalu Zázračný oriešok pozná víťazov

Výsledky súťaže v rámci 12. ročníka festivalu Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase, rozhlas v knihe vyhlásili vo štvrtok večer 19. mája v priamom prenose Rádia Regina Západ z piešťanského Kursalonu.

Odborná porota v zložení Ivica Franeková, Adam Hanuljak, Ľubica Kepštová, Tomáš Končinský, Gabriela Magalová, Katarína Moláková, Ivana Papcunová, Zuzana Štelbaská, Vanda Rozenbergová, hodnotila osemnásť titulov z produkcie Odboru literárno-dramatickej výroby Slovenského rozhlasu v troch súťažných kategóriách: rozhlasová rozprávková hra, monologická rozprávka a hra pre rodinu.

V kategórii Monologických rozprávok zvíťazil titul Piata mušketierka Marty Hlušíkovej, humorné rozprávanie o dvoch výmyselníkoch, bratoch Maťkovi a Braňovi, ktorí čelia novým životným skúškam a skúsenostiam v súvislosti s očakávaním narodenia sestry. Porota osobitne vyzdvihla herecký výkon Erika Koníčka, ktorý sa vyníma v konkurencii skúsených profesionálov. Piata mušketierka je súčasná, vytvorená autorkou, ktorá deťom rozumie a má pre ne veľký cit. Úsporná práca s hudbou bola odvážnou a výbornou voľbou.

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Zvuk Andrej Klimits, hudobná dramaturgia Ludmila Hodulíková, réžia Oľga Janíková. Vydavateľstvo knižnej predlohy: Mladé letá.

V kategórii Rozprávkových hier si víťazstvo podľa rozhodnutia odbornej poroty odniesla hra Traja kamoši a fakticky fantastický bunker, ktorá vznikla spracovaním známej rovnomennej knihy pre deti autorky Barbory Kardošovej. Pútavý príbeh malého chlapca, ktorý zažíva neuveriteľné príhody s kamarátmi z ríše zvierat nadchýna malých i veľkých poslucháčov. Porotu zaujal myšlienkou hrdinských skutkov spojených s láskavosťou, ale i hravým spracovaním, výbornou režijnou prácou s hudbou, sprievodným zvukom a tiež sviežim súčasným hrdinom, chlapcom Jurajom Králikom v interpretácii mladého herca Lukáša Krčmára, ktorý podal ohurujúci výkon.

Na vypočutie

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Majster zvuku: Milan Greguš, réžia: Eva Borušovičová. Vydavateľstvo literárnej predlohy: Slovart.

V kategórii Hier pre rodinu porota prisúdila víťazstvo hre Viliama Klimáčka Osem uší, ktorá vznikla pri príležitosti 95. výročia rozhlasového vysielania na Slovensku. Koláž, z ktorej sa skladá príbeh, sa odohráva na Slovensku od roku 1938 do roku 1989, v zvukových krajinách, ktoré, podporené rádiom, formovali naše životy. Dramaturgia: Beáta Panáková, zvukový majster Stanislav Kaclík, hudobná dramaturgia Marek Kundlák, réžia Jaroslav Rozsíval. Porota pozitívne hodnotila pohľad na nedávnu históriu na pozadí príbehov bežných mladých ľudí, čo je najlepšia cesta, ako ju priblížiť súčasným tínedžerom. Ide o prechádzku dejinami s dobovou popmusic s výborným hereckým obsadením.

Hra na vypočutie

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


O víťazoch v jednotlivých kategóriách rozhodovali aj tri pätnásťčlenné detské poroty zložené zo žiakov základných škôl. V hodnotení detskej poroty v kategórii monologických rozprávok víťazstvo patrí titulu Jána Uličianskeho Pán Nápad zachraňuje svet. Reaguje na časté tvrdenie, že svet zachráni krása alebo aj rozprávky. Znie to ako fantázia, ale je to pravda. Umenie všeobecne a rozprávky zvlášť majú nesmiernu moc zušľachťovať ľudské duše. A ušľachtilí ľudia sú nádejou pre budúcnosť sveta. Vydavateľstvo literárnej predlohy: Trio Publishing

Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V kategórii rozprávkových hier na základe názoru detskej poroty víťazstvo získala hra podľa predlohy Diany Mašlejovej v dramatizácii Barbory Kardošovej Kráľovskí agenti. Príbeh s nádychom detskej detektívky a s veľmi pozitívnym posolstvom práve do dnešných dní, keď nenávisť a hnev, ktoré ľudia šíria vo svojich komentároch na internete, dokážu rozpútať vojnu. Našťastie, súrodenci Cyril a Betka na výlete v Londýne odhalia tajomstvo zlého kúzelníka Drumnadtrochita.

Hra na vypočutie


Pomoc Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Dramaturgia Zuzana Kolmosová, zvukový majster Stanislav Kaclík, hudobná dramaturgia Ludmila Hodulíková, réžia Milena Lukáčová. Vydavateľstvo knižnej predlohy: Albatros.

V kategórii hier pre rodinu sa názor detskej poroty zhodol s názorom odbornej poroty a víťazstvo získala hra Viliama Klimáčka Osem uší.

Organizátori okrem verejných počúvaní súťažných rozhlasových rozprávok do programu festivalu zaradili aj množstvo prezentácií knižnej a rozhlasovej rozprávky spojenej s divadelným predstavením, besadami s tvorcami, multižánrové komponované programy, početné workshopy s ilustrátormi, vernisáže výstav festivalu a divadelné predstavenia. Rozhlasové programové služby boli v bezprostrednom kontakte s poslucháčmi prostredníctvom živých vysielaní formátov Ladenie Rádia Devín, Ranné ladenie, Popoludnie Rádia Regina Západ a Popoludnie Rádia Slovensko. Veľký divácky záujem zaznamenala verejná nahrávka zábavnej relácie Rádia Slovensko Skúška sirén Tomáša Hudáka a Sama Trnku, kokteil skečovej šou a kabaretu, zmes stand-upu, talkshow a glosátorského humoru, ktorý od klavíra vtipne dopĺňal hudobník a herec Kamil Mikulčík a hostka Eva Pavlíková. Rádio Junior na viacerých podujatiach festivalu prezentovalo svojho maskota Breptíka, za vyvrcholenie jeho aktivít možno považovať verejnú nahrávku relácie Čo by bolo, keby sme žili v rozprávke. Informáciu o aktuálnom dianí odvysielala aj televízna Dvojka a primeraný úspech u detských návštevníkov festivalu zaznamenali aj prezentácie televíznych formátov Karavan s Martinom Vanekom a Poraď si s Evou Pribylincovou.
Foto/Zdroj: z festivalu

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame