Veru už zabili Ďenikáta Paľa ,
maľi povoľenia od pána Šurmana,
pán Šurman sa dívau
zo saskej bučini,
ako Děnikáta Paľíka mučili.
V textoch slovenských ľudových piesní nachádzame množstvo historických príbehov tej-ktorej doby. Melódie s témou tragických skutkov, prírodných pohrôm, vojen, či katastrof, plnili funkciu akejsi informačnej služby. Stali sa záznamom o neobvyklej udalosti a šírili sa ďalej ústnym podaním v textoch nápevov.
Témou aktuálnej časti je Pieseň o zbojníkovi Demikátovi Paľovi.
Fenomén zbojníctva má na Slovensku svoje nezastupiteľné miesto v repertoári mnohých ľudových piesní. Predstava silného muža, ktorý bohatým bral a chudobným dával sa stalo hlavne v období osvietenectva silným motívom na aktiváciu národného povedomia. Zbojníctvo a zbojstvo sme tu však mali od nepamäti. Archívne správy už od stredoveku sú toho jasným príkladom. Nespravodlivosť, chabá životná úroveň a chudoba bola vždy prvým predpokladom kolektívnej ale aj osobnej vzbury.
Svoje nezastupiteľné miesto v ľudovom hudobnom repertoári zbojníckych piesní má na Slovensku región Podpoľania. Rázovité prostredie, sociálne pomery a s tým spojené pracovné zaradenie obyvateľstva ako pastierstvo, drevorubačstvo dalo podnet k vytvoreniu osobitej spevnej tradície.
Jeden z najdojímavejších príbehov sa skrýva pod menom zbojníka Paľa Demikáta z Klokoča. Existuje niekoľko variant textového materiálu opisujúceho jeho posledné chvíle. V relácii Históri v piesni si niektoré z nich priblížime.
Fíčer autorsky pripravil Rasťo Andris.
Vysielame v premiére v sobotu 26.10. o 18.00 v Rádiu Devín.