História v piesni: Sitno

História v piesni: Sitno
V textoch slovenských ľudových piesní nachádzame množstvo historických príbehov tej-ktorej doby. Melódie s témou tragických skutkov, prírodných pohrôm, vojen, či katastrof, plnili funkciu akejsi informačnej služby. Stali sa záznamom o neobvyklej udalosti a šírili sa ďalej ústnym podaním v textoch nápevov.

Dozvedáme sa tak o lokálnych tragédiách – vraždách, úmrtiach, nepravom obvinení konkrétnej osoby, krádežiach, podvodoch, ale aj prírodných katastrofách – konkrétnych povodniach, požiaroch, suchách, budovaní významných stavieb, zvoníc, kostolov, zámkov, hradov, vojenských výpravách a všetkom čo vtedajšia komunita považovala za výnimočné a neobvyklé.

Témou aktuálnej časti je vrch Sitno.

Sitno ako symbol slovenskej identity, v pomyselnom súboji národných vrchov prehráva. Pritom z pohľadu histórie aj národopisu jednoznačne patrí k najzaujímavejším. Na rozdiel od Kriváňa, či Kráľovej hole, na tento vrch v Štiavnických horách chodievali od nepamäti. Stával sa predmetom záujmu v piesňach, povestiach a mýtoch. A bol aj chrámom, kde sa prichádzali naši predkovia modliť, klaňať sa svojim bohom, ale bol napríklad aj obranným valom pred nepriateľom.

Piesne – Tá Sitňanská skala, A ty Sitno Sitno, Na vysokom Sitne, Čo sa stalo v Štiavnických horách sú toho jasným dôkazom. Relácia na tému nazerá aj cez bádanie a postrehy polyhistora Andreja Kmeťa.

Fíčer autorsky pripravil Rasťo Andris.

Vysielame v premiére v sobotu 28. 9. o 18.00 v Rádiu Devín.

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame