Dramatický seriál Bludisko

Dramatický seriál Bludisko

V roku 2019 pripravila dramaturgia Ododboru literárno-dramatickej výroby cyklus príbehov venovaných výročiu Nežnej revolúcie s názvom Čakanie na Nežnú. Malé intímne príbehy z pera súčasnej špičky rozhlasových autorov odrážali vzťahy a postoje ľudí na pozadí príchodu spoločenských zmien.

Nakoľko séria zarezonovala u poslucháčov i odbornej verejnosti, vznikla v dramaturgii idea zmapovať po desaťročiach dejinné a spoločenské udalosti, ktoré prichádzali po revolúcii a tak vznikli postupne ďalšie dva cykly:
Dozvuky Nežnej - mapujúc 90. roky
Milénium - príchod nového tisícročia

V tomto roku prichádzame s novou sériou, ktorá ukončí dejinné mapovanie našej nedávnej minulosti s adekvátnym názvom Bludisko. Autori boli oslovení, aby sa venovali dobe posledných 12 rokov. V novej sérii sa predstaví 7 premiérových príbehov z pera autorov mladšej a strednej generácie. Napriek tomu, že téma nebola primárne určená a bolo na autoroch, ktorý časový úsek z daného obdobia si vyberú, väčšina, asi prirodzene, venovala pozornosť pandémii, ktorá bola niečím, s čím sme sa generačne nestretli, s čím sa každý musel nejako vyrovnať a ovplyvnilo to osudy a životy takmer každého človeka.

Premiérové časti seriálu prinášajú jedinečné príbehy, ktoré odrážajú bežné problémy a výzvy, s ktorými sa stretávame v každodennom živote. Seriál otvára témy ako samota, vzťahy, zdravotné krízy či hľadanie vlastnej identity v období neistoty. Každý príbeh je navrhnutý tak, aby diváka nielen zabavil, ale aj prinútil zamyslieť sa nad životnými hodnotami a osobným rastom. Dramaturgia seriálu zabezpečuje, že každá časť bude jedinečná svojou atmosférou a spracovaním.

Dramatický seriál Bludisko – vysielanie premiérových častí - každý piatok o 21:00

10. 11. 2023 Daniela Kapitáňová: Hrdlička
Naša budúcnosť je konečne aj vaša. Všeslovanská Rus víta každého otvorenou náručou a komu by sa to nepáčilo, na toho čakajú Pracovné perute. Neveríte? Zapnite si rádio. Počúvajte.

Dramaturgia Zuzana Kolmosová / Réžia Štefan Korenči / Zvukový majster Peter Pištek / Hudobná dramaturgia Lída Hodulíková / Účinkujú Lucia Vrablicová, Peter Sklár, Richard Stanke, Peter Kollárik.

17. 11. 2023 Scarlett Čanakyová: Potrebujem sa nadýchnuť
Pandémia. Rúška. Pravidlá. Niekto dodýchal, niekto to dáva len s pomocou ventilácie a niekto sa v tej vynútenej izolácii potrebuje iba nadýchnuť, aby zvládol to najobyčajnešie na svete: svoj denno denný život.

Dramaturgia Zuzana Kolmosová / Réžia Veronika Martinková / Zvukový majster Peter Hájek / Hudobný dramaturg Rudolf Pepucha / Účinkujú Helena Krajčiová, Peter Kadlečík, František Kovár, Zuzana Kronerová, Zuzana Kocúriková, Vladimír Jedľovský, Martina Kapráliková a ďalší.

24. 11. 2023 Laco Kerata: Tri sestry v éteri

1. 12. 2023 Barbora Kardošová: Prípitky

8. 12. 2023 Michaela Materáková: Keby Barbie bola skutočná žena

15. 12. 2023 Tereza Križková: Päť balónov šťastia

22. 12. 2023 Eva Borušovičová: Riedky svet

Foto/zdroj: Midjourney bot

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame