Nahlas: Betónová nenávisť

Nahlas: Betónová nenávisť

Premiéra 18. 5. 2023

Všetci patríme do nejakej minority, no akoby sme si to neuvedomovali. Či už ide o farbu vlasov alebo pokožky, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu, materinský jazyk a podobne.

Dňa 12.10.2022 došlo na Zámockej ulici pred podnikom Tepláreň k vražde dvoch nevinných ľudí a jedna osoba bola zranená. Fíčer “Betónová nenávisť” je príspevkom do diskusie, ktorého východiskovým bodom je práve táto vražda z nenávisti. Viac ako podrobné skúmanie tragédie, slúži fíčer ako pripomenutie, že to, čo sa deje najzraniteľnejším skupinám a zloba, ktorá sa na nich valí z každého rohu, sa veľmi ľahko môže presmerovať na akúkoľvek inú skupinu ľudí. Fíčer je mozaikou rozhovorov s ľuďmi, ktorí sa rozhodli postaviť voči nenávisti a nemlčať.

Fíčer na vypočutie v Archíve RTVS

Bio autorky: Dorota Vlnová je absolventkou Ateliéru dokumentárnej tvorby u Petra Kerekesa na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Počas štúdia natočila film o Ivanovi Štrpkovi Jasné miesta (2018), diel o architektovi Ferdinandovi Milučkom zo série IKONY (cena IGRIC pre mladého tvorcu), či krátky film zo série Rumunská čítanka pre ČT. Pre RTVS vytvorila aj niekoľko rozhlasových fíčrov, film zo série "Budujeme Slovensko II", či pripravovanú sériu dokumentov "Svet na Slovensku". Ostatným filmom je "Po nás potopa" o dôsledkoch klimatickej krízy. Pôsobila vo videosekcii denníka SME, rada spolupracuje s neziskovkami. Momentálne pracuje na projektoch vo fáze vývoja, je absolventkou Sokratovho inštitútu.


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame