: Premiéra v sobotu 23. 4. o 17.00 v RD.
Bol prvákom na psychológii na Karlovke a takpovediac aj osamelým bežcom - Chartu 77 podpísal medzi prvými, hoci nikoho z disentu osobne nepoznal. Martin Beck Matuštík, ktorý sa v roku 1957 narodil v Bratislave, bol totiž študentom hovorcu Charty 77 - profesora Jana Patočku. Zúčastnil sa aj jeho posledného seminára, ktorý sa konal na Sokolskej ulici. Zhodou okolností sa na ňom hovorilo o smrti. Len krátko na to sa dozvedel, že profesor Patočka zomrel po brutálnych výsluchoch Štátnej bezpečnosti.
A ako mladý študent sa vybral aj na jeho pohreb, kde ľuďom na hlavami lietal vrtuľník a eštebáci sediaci na hroboch ľudí fotografovali a filmovali. Aj on si prežil výsluchy na Štátnej bezpečnosti a snahy o jeho vylúčenie zo štúdia.
„Existujú veci, pre ktoré stojí za to trpieť a veci, pre ktoré sa niekedy trpí sú práve tie, pre ktoré stojí za to žiť," písal predtým Patočka. Aj z úcty k svojmu profesorovi podpísal 19-ročný Martin krátko po jej vzniku Chartu 77. No a práve podpis mu dal silu opustiť jeho rodnú krajinu. Jeho mama, spisovateľka Magdaléna Matuštíková, zomrela v roku 1972, keď mal 14 rokov. Jeho otec, historik umenia Radislav Matuštík, žil v Bratislave a od režimu mal v tom čase stopku.
Pred svojim odchodom sa snažil ešte u priateľov uschovať maminu pozostalosť – v nej sa však nachádzala nielen jej tvorba. Nevedel, že v nej nájde po desaťročiach aj mamin životopis, ktorý mu dá iný pohľad na vlastnú minulosť. Mal už predtým vybavenú vycestovaciu doložku na cestu do Indie, no on sa vybral opačným smerom – do Rakúska a odtiaľ do Californie, Spojených štátov.
Vyštudoval filozofiu, o ktorej sníval od začiatku a rozbehol úspešnú akademickú kariéru - dnes je profesorom filozofie a religionistiky na Arizona State Univesity. Založil tam aj študijný odbor, ktorý sa venuje ľudskej duši. Po roku 1989 sa prvýkrát vrátil domov. Pád režimu mu otvoril cestu k poznaniu rodinnej histórie. Keď sa vrátil k maminej pozostalosti, objavil v nej ucelený životopis, ktorý kedysi písala, pravdepodobne z terapeutických dôvodov. Príbeh o holokauste, ktorý prežila ich rodina a o ktorom nikdy nehovorila.
Viac o jeho príbehu si vypočujete v novej časti cyklu Po stopách pamäti, ktorú pre vás pripravujú Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský.
Predchádzajúce časti cyklu na vypočutie.