: Premiéra v nedeľu 14.11.2021 o 18.00 v Rádiu DEVÍN. Na vypočutie v Archíve RTVS.
Aj tento rok vo vysielaní Rádia Devín pokračuje cyklus Stratení v čase, ktorý vracia do spoločenskej pamäte mená, čo by sme mali poznať, ale často ich nepoznáme. Sú to mená a osudy osobností, ktoré sme stratili vinou totalít, alebo nedocenením diela.
Prvá časť sa pokúša po rokoch zmapovať život a originálne dielo talentovaného, ale dodnes málo známeho maliara Ernesta Špitza. Zachovalo sa niekoľko fotografií, zachovali sa kresby, obrazy a spomienky. Všetko, alebo aspoň všeličo mohlo byť v jeho živote inak, ak by do neho nevstúpila brachiálna moc vojny a holokaustu, neskôr päťdesiatych rokov. Na autoportrétoch vidíme muža s okrúhlou tvárou a skúmavým výrazom v očiach, akoby vždy znova každým pohľadom zisťoval v akom svete to žijeme...
Vypočujeme si rozprávanie o jeho dramatickom živote a o tom, čo nasledovalo po roku 1945. Budem počuť výtvarného historika Bohumíra Bachratého, autora monografie Ernest Špitz, rovnako autentické spomienky jeho brata Tibora Špitza, ktorý emigroval v roku 1968 a dodnes žije v USA. Ďalšie spomienky a reflexie venované tejto pozoruhodnej osobnosti si vypočujeme od bibliografky Kataríny Ruttkayovej, maliara Evera Púčeka a spisovateľky Jany Bodnárovej. Získame tak komplexnejší obraz muža, ktorý mal podľa týchto svedectiev výnimočný talent a srdce na dlani. Čakala ho úspešná umelecká kariéra, všetko však bolo inak... Jeho život ukončila choroba v roku 1960 vo veku 33 rokov.
Napriek krátkej životnej ceste sa stal vedúcou osobnosťou generačného hnutia "Nástup 1957“ a tí ľudia, čo ho poznali naňho dodnes nevedia zabudnúť. Málokto však vedel, že život a vnímanie sveta Ernesta Špitza natrvalo ovplyvnili roky holokaustu, kedy sa sedem mesiacov ako chlapec skrýval s rodinou v lese. V nedeľu 14. novembra o 18-tej sa o jeho dramatickom živote dozviete viac.
Pripravuje autorka Ivica Ruttkayová. Účinkujú výtvarný teoretik Bohumír Bachratý, brat Ernesta Špitza Tibor Špitz a herec Štefan Bučko.