Stratení v čase: Hela Volanská

Stratení v čase: Hela Volanská

: Vysielame v premiére v nedeľu 8.11.2020 o 18:00 v Rádiu DEVÍN.

Meno Hela Volanská patrí nielen do dejín slovenskej literatúry, ale aj do dejín Slovenska a to aj napriek tomu, že väčšine ľudí je dnes neznáme. Bola to Slovenka voľbou, tak ako o nej hovorí historik Vojtech Čelko z Prahy. Na jej osude sa podpísali dramatické zvraty našej krajiny v dvadsiatom storočí, fašizmus, totalita päťdesiatych rokov a neskôr normalizácia.

Spisovateľka Hela Volanská, Chaja Wolfowitz, vydatá Friedmannová sa narodila v Poľsku v Lodži v roku 1912. Po maturite študovala medicínu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde bola roku 1940 promovaná. Už ako študentka bola aktívnou členkou protifašistického odboja. V období 1941 - 43 pracovala na chirurgickom oddelení Štátnej nemocnice v Žiline, potom bola väznená a internovaná v koncentračnom tábore v Novákoch. Aj tu spoluorganizovala odboj a po odchode z Novákov sa ako lekárka zapojila do Slovenského národného povstania. Po vojne bývala v Bratislave, v roku 1946 sa presťahovala do Prahy. V päťdesiatych rokoch bola vypočúvaná, počas normalizácie bola na dvadsať rokov z politických dôvodov umlčaná. V pražskom samizdatovom vydavateľstve Petlice jej v roku 1987 vyšiel autobiografický román Concordia, ktorý v roku 2009 vyšiel aj na Slovensku pod názvom Ako na cudzej svadbe. Život Hely Volanskej sa uzavrel v Prahe v roku 1996.

Autorka cyklu Stratení v čase Ivica Ruttkayová v nedeľu 8.11. od 18,00 priblíži túto výnimočnú osobnosť a oklonosti jej životného príbehu v spomienkach historika Vojtecha Čelka a spisovateľa a publicistu Antona Baláža. Rovnako budeme môcť počuť literárnu historičku Jelenu Paštékovú a Tatianu Babušíkovú riaditeľku Archívu Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Vďaka spolupráci s Českým rozhlasom odvysielame aj výnimočný archívny dokument. Je to relácia Spisovatelé u mikrofonu z 28. augusta 1958. Po desaťročiach tak budeme počuť autentický hlas ženy, ktorá dodnes fascinuje svojou odvahou a charakterom. Hlas spisovateľky, ktorá za žiadnych okolností a za žiadnu cenu nestratila svoju tvár.

Foto: RD