Naša zabudnutá klasika: L. Nádaši-Jégé – Dáma v hoteli Bellevue

Rozhlasová tvorba

Naša zabudnutá klasika: L. Nádaši-Jégé – Dáma v hoteli Bellevue

24. 07. 2019 12:35

Premiéra: utorok, 30. júla 2019 o 20.00 v Rádiu Devín.

Ladislav Nádaši-Jégé sa v slovenskej literatúre nachádza trochu mimo hlavného ideového prúdu svojich súčasníkov. Hoci ho zaraďujeme k realistom, jeho postoj k „národne uvedomelému písaniu" bol skôr vlažný a väčšina jeho diel vyšla až v prvorepublikovom období. Aj poviedka Dáma v hoteli Bellevue, ktorej rovnomennú rozhlasovú dramatizáciu ponúka autorka Zuzana Ferenczová, bola po prvý krát publikovaná v roku 1925. I keď je dej poviedky situovaný do švajčiarskeho mesta Luzern na konci 19. storočia, odráža skôr atmosféru a eufóriu z víťazstva a slobody v novovzniknutom štáte. Hlavný hrdina je sebavedomý a samoľúby Slovák, sveták, ktorý sa v mnoho-národnej európskej spoločnosti švajčiarskeho letoviska cíti ako ryba vo vode, keď plynule prechádza z jedného cudzieho jazyka do druhého. Hoci Jégé svojho hrdinu ironizuje, môžeme v ňom vidieť jeho mladícke alter ego - veľmi dobre situovaného mestského človeka, ktorý ovládal sedem jazykov a sám seba vnímal skôr v širšom, než národnom kontexte. V sparnom lete, kedy dámy odhaľujú svoje dekolty viac než zvyčajne, mučí tohto hrdinu predstava, že by sa mal iba pozerať. Preto roztočí komediálny kolotoč, podfarbený tónmi rozmarných dobových valčíkov. Ale nebol by to Jégé, aby nakoniec, svojmu po „zakázaných dobrodružstvách" bažiacemu hrdinovi neudelil lekciu. V hlavnej úlohe exceluje Juraj Kemka.

Autor predlohy: Ladislav Nádaši Jégé
Autorka rozhlasovej hry: Zuzana Ferenczová

Obsadenie: Juraj Kemka, Barbora Chlebcová, Dominika Žiaranová, Juraj Predmerský, Miroslav Trnavský, Miroslava Drínová, Richard Stanke, Ondrej Kaprálik, Štefan Kožka, Ivan Šándor.

Réžia:Táňa Tadlánková
Dramaturgia: Michaela Materáková
Zvuk: Milan Greguš
Hudobná dramaturgia: Lída Hodulíková
Produkcia: Ľudmila Sabová

Naša zabudnutá klasika je názov cyklu krátkych rozhlasových hier Rádia Devín, ktoré majú ambíciu nachádzať v slovenskej próze i dráme kontroverzné, neznáme, tematicky alebo formálne výnimočné, či dodnes rozhlasovo nespracované texty slovenských autorov. Projekt mal premiéru v lete roku 2017 uvedením šiestich minidrám. Tretí ročník nadväzuje na ten predošlý počtom premiér, ktorý sa ustálil na čísle osem, nakoľko jeho zmyslom je o.i. aj premiérovo pokryť osem prázdninových týždňov vždy novou premiérou v cykle. Tento rok sa okrem rozšírenia počtu zúčastnených autorov posunul aj vo fokuse na autorov i témy. Predošlý ročník, tak silne spoločensko-politicky angažovaný v rámci historických tém /tzv. „osmičkové roky"/ sa oveľa výraznejšie posunul do intímnejších sfér rôznych foriem medziľudských vzťahov - partnerských, manželských, či rodinných. To samozrejme prináša témy oveľa viac osobné, idúce pod kožu individuality, od snahy hľadať pochopenie, nádej až po deštrukciu a nihilizmus. Napriek tomu, že ide o „klasiku" a teda predlohy starších dátumov ich vytvorenia, prepojenie so súčasnosťou je viac než len symbolické.

foto: RD

Živé vysielanie
??:??