Operný zápisník: Rok českej hudby 2024

Operný zápisník: Rok českej hudby 2024

Série koncertov, operných a tanečných predstavení už otvorili Rok českej hudby 2024. Jeho ústredným motívom je oslava dvesteho výročia narodenia zakladateľa českej národnej hudby Bedřicha Smetanu. Centrom smetanovských osláv bude jeho rodná Litomyšl, oslavovať sa však bude aj na iných miestach. Do Roku českej hudby sa zapojilo viac ako 60 inštitúcií a koncerty a výstavy chystajú aj Česká centrá v zahraničí.

Kreatívnym riaditeľom Roku českej hudby je Aleš Březina, skladateľ, muzikológ, ktorý sa zaoberá dielom a osobnosťou Bohuslava Martinu. Tvrdí, že takýto typ podujatia je zvyková vec a s jeho prípravami začali pred piatimi rokmi. V Opernom zápisníku, ktorý pripravili Jarmila Vitovičová a Stanislav Trnovský, bude reč o veľkorysosti českej vlády, ale tiež o tom, že Smetana bol vynikajúci tanečník. Na úvod hovorí Aleš Březina o tom, čo znamená byť kreatívny riaditeľ?

Operný zápisník - Rok českej hudby 2024 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Operný zápisnik - Rok českej hudby 2024 - 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Foto/zdroj: rokceskehudby.cz

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame