Parlamentné voľby 2023
Parlamentné voľby 2023

Recenzia opery: Debut Slávky Zámečníkovej vo Viedni

Recenzia opery: Debut Slávky Zámečníkovej vo Viedni

Slovenská sopranistka Slávka Zámečníková sa v septembri tohto roka stala členkou Viedenskej štátnej opery. V utorok 13. októbra debutovala v postave Noriny v Donizettiho opere Don Pasquale. Muzikologička Viera Polakovičová nám o tomto predstavení napísala. Recenziu číta Jarmila Vitovičová:

Debut Slávky Zámečníkovej vo Viedni (recenzia opravená) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Text recenzie:

V minulosti to bola práve Viedenská štátna opera, ktorá bola umeleckým domovom veľkých slovenských talentov. Potom nastal boom, kedy dostali zelenú krásne hlasy východných susedov a ochota mať prehľad v našich vokálnych vodách zmizla so zánikom hraníc. Nastúpila nekompromisná súťaž. A v tej dnes bezprecedentne zvíťazila Slávka Zámečníková. Po brilantnom začiatku, laureátstve medzinárodných súťaží, úspešnom viacročnom pôsobení v Berlíne a viacerých zahraničných hosťovaniach, vhupla rovnými nohami do sólistického ansámblu prestížnej Viedenskej štátnej opery, kde v utorok 13. októbra s veľkým úspechom debutovala.

Slávka Zámečníková dostala hneď po nástupe do Domu na Ringu významnú sólovú rolu - postavu Norinyv komickej opere Don Pasquale Gaetana Donizettiho, ktorá je previerkou koloratúry, ale aj hereckého šarmu. A ten Slávka Zámečníková má. A mala aj dobrých partnerov.

Dnešná podoba opery Don Pasquale vznikla vo Viedenskej štátnej opere pred piatimi rokmi po 38 rokoch od predošlejinscenácie. Réžia jedielom dcéry kultového režiséra Petra Brooka, známeho svojím avantgardným, minimalistickým rukopisom. Irina Brook má iný rukopis. Dej presunula do súčasnosti, odohráva sa v nočnom bare, kde je Norina herečkou. Jej Don Pasquale je plný akcie a hluku. Je to až príliš živá, ale zato farebná inscenácia. Kostýmy Sylvie Martin-Hyszka a scéna Noëlle Ginefri-Corbel sú takmer na hranici gýča.

Donizetti je majstrombelkanta. Z jeho 74 opier sa dodnes hráva približne 20. Don Pasqualeje jeho posledným dielom. Stačilo mu 11 dní na to, aby vytvoril zábavné divadlo plné krásnej hudby. Je jednou z najobľúbenejších komických opier, hoci aj na ošúchaný námet starnúceho bonvivána, ktorý sa rozhodne oženiť s mladou krásavicou a tá dosiahne, že získa jeho peniaze a vezme si za manžela svojho milenca, jeho synovca.

Slávka Zámečníková stvárnila jedinú ženskú postavu. Hneď vo vstupnej árii ukázala, ako suverénne ovláda svoj krásny hlas a aká je dobrá herečka. Spievala ju aj na svojom nedávnom recitáli v Bratislave. Vo Viedni ukázala umenie belkanta v plnosti divadelnej akcie - výšky, koloratúry, frázy, veľkosť hlasu i krásu jeho zafarbenia a aj deklamáciu.A k tomuvšetkému uvoľnila uzdu nespútanosti a šarmu. A ten Norina musí mať. Na pódiu je takmer stále. Robí žarty, behá, lieta, špásuje. Je pôvabná a taliančina jej tiež sedí.

Vo všetkých troch kľúčových sólistoch mala umelkyňa výbornú oporu Nicola Alaimo stvárnil Dona Pasqualeho. Je to bas s dobrou technikou a fyzickým fondom, predurčujúcim ho na túto postavu. Schopný vysmievať sa sám zo seba a svojej tučnoty zaujal aj hereckým prejavom. Doktora Malatestu, ktorý lesť pre mladý pár Norinu a Ernesta vymyslel, brilantne stvárnil český barytonista, skvelý komik Adam Plachetka. Synovca Ernesta spieval ruský tenorista Dmitry Korchak. So svojím lyrickým tenorom postavu dobre zvláda a so Zámečníkovou boli príjemné duo. Zaskveli sa v duetách a všetci spolu v kvartetách.S mimoriadnym úspechom a aj s opakovaním odznelo číslo doktora Malatestua Dona Pasqualeho, v ktorom extrémne rýchlo a s ohromným humorom spievajú dueto. A sólisti sa veselia - objavuje sa aj aktuálne rúško a pozdrav lakťami.

Už ouvertúra naznačila, že pôjde o plnokrvnú buffu. Nič lacné, iba skvelá hudba. Za dirigentským pultom orchestra Viedenskej štátnej opery stál jej čestný člen, Talian Marco Armiliato. Renomovaný a vyhľadávaný umelec. Škoda len, že zvuk orchestra vo viacerých číslach sólistov prekrýval...Vysoko profesionálne spieval zbor Viedenskej štátnej opery, ktorý sa objavuje sa iba v jedinej scéne.

Prísť do Viedenskej štátnej opery dnes znamená ísť vopred určeným vchodom rovno k miestu a občerstviť sa len ak mám miesto na sedenie. Dezinfekcia na každom metri, rúška povinné všade na chodbách a kto chce, aj počas predstavenia. Z kapacity1700 dovoľuje opera obsadiť 1205 miest - 60 %. Znamená to, že návštevník sedí sám alebo vedľa partnera. O obrovskej podpore kultúry u našich susedov vypovedá skutočnosť, že Viedenská štátna opera dala už vyše milióna eur na testovanie.

Aký to bol pôžitok zažiť debut Slávky Zámečníkovej, sedieť v divadle s vyše tisíckou návštevníkov a počuť plnokrvnú hudbu! Veru, to dnes nie je samozrejmosťou. Po smutnom festivale BHS a zákaze hromadných podujatí, vrátane kultúrnych, to bola priam životodarná obroda. A verme, že sa dočkáme aj ďalšieho slovacika - po úspešných Trójanoch vo Viedenskej štátnej opere bude tam totiž Slovenský filharmonický zbor účinkovať pri premiére Eugena Onegina koncom októbra.

Viera Polakovičová

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame