SNM a UPM pripravili výstavu Deťom na mieru

SNM a UPM pripravili výstavu Deťom na mieru

V sídelnej budove SNM, v Harmincovej sieni, je už vyše týždňa inštalovaná výstava, ktorú spoločne pripravili Slovenské národné múzeum a Uměleckoprůmyslové museum v Prahe. Predstavuje tvorbu z oblasti nábytkového dizajnu, hračiek a úžitkovej grafiky pre deti predškolského a mladšieho školského veku v socialistickom Československu.

Väčšinou ide o prototypy, keďže znárodnená výroba nedokázala adekvátne reagovať na želania a potreby zákazníkov. Kvalitné a zaujímavé návrhy, šité „na mieru deťom" teda zostali v šuplíkoch dizajnérov alebo výskumných inštitúcií. V lepšom prípade sa na základe vybraných prototypov vyrábali limitované série pre jasle a materské školy. O tom všetkom je výstava Deťom na mieru, ktorú nám bližšie predstaví Jarmila Vitovičová v rozhovore s kurátorkou Luciou Skřivánkovou:

O výstave Deťom na mieru v SNM Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Autorskú tvorbu pre deti v socialistickom Československu môžete v sídelnej budove SNM vidieť do konca februára 2024.

Foto/zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame