Gypsy Jazz Festival 2023

Gypsy Jazz Festival 2023

1. – 2. december 2023, Slovenský rozhlas, Bratislava

Obľubujete rómsku, jazzovú, world music, etnickú hudbu? Tak presne pre vás je určený Gypsy Jazz Festival. Stretnete na ňom svetových hudobníkov, zaujímavé domáce projekty a netradičné spojenia, ktoré prinesú jedinečný umelecký zážitok. V takomto multikultúrnom prostredí budeme búrať mantinely a stereotypy o „cudzej hudbe“. Dvanásty ročník Gypsy Jazz Festivalu sa uskutoční 1. až 2. decembra 2023 v Slovenskom rozhlase. Poslucháči Rádia Devín si jednotlivé koncerty budú môcť vypočuť v zázname v našom vysielaní.

Kto má rád hudbu, ten vie, že prehovára univerzálnym jazykom naprieč rôznymi národmi, rasami, etnikami. Kto miluje jazz, ten zase pozná ten pocit zo slobody, ktorú prináša. A kto sa čo len trochu zaujíma o žáner gypsy jazz, musí oceniť nezmazateľný prínos rómskych hudobníkov, ktorí vzali tradície zo svojej kultúry a namiešali ich s afroamerickou a európskou kultúrou. Vznik tohto žánru sa viaže s Francúzskom v prvej polovici 20. storočia, kedy tam pôsobil najznámejší predstaviteľ tohto štýlu, belgický gitarista Django Reinhardt, ktorého hra sa vyznačovala nespútanosťou, autenticitou aj temperamentom.

V takomto duchu pristupujú organizátori medzinárodného Gypsy Jazz Festivalu pri výbere nasledovníkov, ako aj zástupcov novej školy gypsy jazzu.

Piatkový program / 1.12.2023

Zo Srbska pricestuje významný skladateľ, gitarista a autor jedenástich albumov, Dejan Krsmanovic so svojím Balkan Gypsy Jazz Quartet. V jeho hudbe sa miešajú prvky balkánskej tradičnej hudby s gypsy jazzom a virtuózne pasáže na pozadí kombinácie akustickej gitary, akordeónu, huslí a kontrabasu.

Ďalší kvartet povedie slovenský saxofonista a hostiteľ večera, Milo Suchomel, ktorý uvedie exkluzívnu zostavu: Martin Valihora (bicie nástroje), Ľuboš Šrámek (klavír), Robert Balzar (kontrabas) – čo meno to osobnosť a dlhoročné skúsenosti, ktoré sa zákonite musia prejaviť v ich dokonalej súhre.

Nemenej zaujímavú kapelu dal dohromady projekt Nikitin & Vizváry, v ktorej sa nachádza Nikolaj Nikitin (saxofón), Eugen Vizváry (basgitara), Pavol Bereza (gitara), Peter Preložník (klávesy), Matheus Jardim (bicie nástroje).

Rómsku hudbu máme úzko spätú s cimbalom, ale tiež s husľami. Čo všetko sa dá vytvoriť a zaranžovať, keď sa spojí tradícia so žánrovou fúziou, nám predvedú dvaja výnimoční muzikanti. Stretnutie virtuózov v podobe slovenského cimbalistu Ľubomíra Gašpara a rumunského huslistu Robyho Lakatosa bude patriť k zlatým bodom festivalového programu.

Mladú slovenskú jazzovú generáciu zastúpi Peter Palaj Quartet, ktorí prenesú atmosféru bohémskych kaviarní do koncertného štúdia Slovenského rozhlasu. Na koncerte odohrajú hudobníci rôzne jazzové štandardy aj autorské skladby z debutového albumu News For Peter.

Sobotňajší program / 2.12.2023

Z hlavného mesta Macedónska, Skopje, kde sa nachádza najväčšia rómska komunita na svete, k nám zavíta Esma´Band Next Generation. Ako napovedá ich názov, na tradície sa pozerajú moderným pohľadom.Zostavu okolo charizmatickej speváčky Eleonora Mustafovska ďalej tvoríakordeonista Simeon Atanasov, saxofonista Erhan Mamudoski, klarinetista Emrah Abduloski, perkusionista (tarabuka) Eljam Amedoski ahráč na klávesové nástroje Mahmud Mamudoski.

Doma oceňovaný a v zahraničí chválený Lukáš Oravec vystúpi so svojím kvartetom – Klaudius Kováč (klavír), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (bicie nástroje) a so špeciálnym hosťom, hviezdnym americkým saxofonistom Jerrym Bergonzim.

Peter Dobai Quintet zahrá v medzinárodnej zostave (Česko, Rakúsko, Írsko, Venezuela) s vychádzajúcou hviezdou írskeho jazzu, spevákom a gitaristom Charlie Moonom.

Smútok z ohavného teroristického útoku v Izraeli zasiahol aj tamojšiu jazzovú komunitu. Pohltiť smútok a vliať novú nádej príde izraelské duo – speváčka s nádherne zamatovým hlasom Enav Ephrat a kontrabasista s robustným tónom, Gilad Ephrat. Tento rok sa zúčastnia aj najväčšej prehliadky world music WOMEX, kde zahrajú vlastné kompozície aj coververzie od Petra Gabriela (Mercy Street) či Leonarda Cohena (Hallelujah).

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi festivalu sú SOZA a Sociálny a kultúrny fond SOZA. Koncertné turné Ľubomír Gašpar feat Roby Lakatos z verejných zdrojov podporil KULT MINOR – Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Foto/zdroj: Jazz Festival GJF FB

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame