Operné Rádio Devín: Rómeo a Júlia, priamy prenos z MET

Operné Rádio Devín: Rómeo a Júlia, priamy prenos z MET
Priamy prenos vysielame v sobotu 23. 3. o 18:00 v RD.

Charles Gounod (1818 – 1893): Rómeo a Júlia,
opera v piatich dejstvách
Libreto podľa Williama Shakespeara napísali Michel Carré a Jules Barbier.

V Opernom Rádiu Devín máme na programe nesmrteľný príbeh o milencoch z Verony. Poznáme ho v pôvodnej literárno-divadelnej podobe Williama Shakespeara, v hudbe napríklad v symfónii Hectora Berlioza, slávnom balete Sergeja Prokofieva a predovšetkým v Gounodovej opere.

Aj po 400 rokoch môže znieť príbeh lásky úplne aktuálne: ako varovanie pred svármi v rodinách, medzi rodinami, etnikami i národmi, ktoré môžu viesť k sebazničujúcim tragédiám.

Opera Charlesa Gounoda v hudbe zvýrazňuje lyriku a vynikajúco vykresľuje detaily emócií. V diele sú štyri pôsobivé milostné scény ústrednej dvojice. Ale hodnota opery nie je len v milostných scénach. Sila hudby je zvýraznená vynikajúcou inštrumentáciou – ako napríklad až rozprávková hudobná maľba kráľovnej Mab. A napríklad si tiež môžeme všimnúť dokonalo napísané orchestrálne party drevených dychov.

V Opernom Rádiu Devín si dielo vypočujeme v priamom prenose z Metropolitnej opery v New Yorku vo hviezdnom obsadení, ktoré sľubuje zážitok:

Nadine Sierra, soprán – Júlia
Benjamin Bernheim, tenor – Rómeo
Will Liverman, barytón – Mercutio
Alfred Walker, bas – brat Lorenzo
Frederick Ballentine, tenor – Tybalt

a ďalší.

Yannick Nézet-Séguin diriguje Orchester a zbor Metropolitnej opery.

Operným večerom nás bude sprevádzať hudobná publicistka a teatrologička Michaela Mojžišová a teatrológ Karol Mišovic.Photo: Marty Sohl / Met Opera

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame