Na Veľký piatok o 10.00 hod zaznejú Jánove pašie švédskeho skladateľa Svena-Davida Sandströma. V Hudobnej skladačke o 16.00 hod. si vypočujete veľkonočné diela neskorej renesancie, baroka a klasicizmu. O 19.00 hod. ponúkne Rádio Devín Gesualdove Tenebrae z kritikou vysoko cenenej nahrávky belgického súboru Graindelavoix. Musica slovaca o 23.00 hod. bude patriť dielam slovenského skladateľa Romana Bergera.
Na Bielu sobotu o 18.00 hod. si poslucháči budú môcť vypočuť hudobný fíčer Etely Čárskej ... a tretieho dňa vstal z mŕtvych. O 19.00 hod. zaznejú Matúšove pašie Johanna Christopha Rotheho z roku 1697. Ďalej sú pripravené pašiové motetá Reinharda Keisera a Veľkonočná vigília Orlanda di Lassa. Na Veľkonočnú nedeľu o 15.30 hod. sa poslucháči môžu tešiť na Veľkonočný kaleidoskop s komornými i orchestrálnymi dielami autorov minulosti i dneška. Symfonické diela venované Veľkej noci a vítaniu jari zaznejú aj v relácii Ars musica na Veľkonočný pondelok o 10.00 hod.
Výber z hudobného programu:
Veľký piatok 15. 4.
10:00 / Jánove pašie
Švédsky skladateľ Sven-David Sandström je autorom vyše 300 kompozícií, medzi ktoré patrí aj viacero vokálno-inštrumentálnych diel s duchovnou tematikou. Inšpirovaný starobylou tradíciou vytvoril po vzore skladateľských osobností minulosti Matúšove a Jánove pašie.
16:00 / Veľkonočná hudobná skladačka
Veľkonočné diela neskorej renesancie, baroka a klasicizmu: Fabrizio Dentice: Miserere, Antonio Vivaldi: Sinfonia h mol „Al Santo Sepolcro“, výber z diel Sedem posledných slov Spasiteľa na kríži Josepha Haydna a Stabat Mater Giovanniho Battistu Pergolesiho.
19:00 / Tenebrae Hriech a odpustenie, dráma a kontemplácia.
Medzi najsugestívnejšie zhudobnenia hodiniek na Veľkonočné trojdnie patria Tenebrae Gesualda z Venosy. Hudbu určenú na Velký piatok bude striedať čítanie Štefana Chrappu z biblického Náreku Jeremiáša. Súčasťou liturgie tenebrae je aj Miserere, zhudobnenie Žalmu 51. Azda najznámejšie pochádza od Gregoria Allegriho. Toto dielo zapôsobilo na Mozarta, Charlesa Burneyho i Mendelssohna. Ich svedectvá načítal Robert Roth.
Biela sobota 16. 4.
14:30 / Musica vocalis
Význam Bielej soboty spočíva v bdení. V bdení pri Božom hrobe, trpezlivosti a najmä čakaní na svetlo. Tento pôstny čas si preto skrátime počúvaním tvorby, ktorej témou je predovšetkým svetlo, nevinnosť a čistota. Zaznejú skladby Klausa Langa, Kjartana Sveinsona a Tomáša Prištiaka, zvukové príbehy plné spirituálneho minimalizmu a ambientu.
15:30 / Slzy svetla
Navštívime podujatia, ktoré sa konali počas veľkonočného obdobia v Európe. Vypočujeme si nové diela z katedrály v Rige, z Kostola Najsvätejšej Trojice v Kodani a lutnovú hudbu starej Prahy.
19:00 / Matúšove pašie
Menej známe Matúšove pašie nemeckého barokového skladateľa Johanna Christopha Rotheho (1653 – 1700). Zaznejú aj pašiové motetá Rotheho súčasníka Reiharda Keisera (1674 – 1739) a Veľkonočná vigília renesančného skladateľa Orlanda di Lassa (1532 – 1594).
Veľkonočná nedeľa 17. 4.
14:30 / Nevšedná hudba
Exkluzívna nonartificiálna hudba, program Sone Horňákovej v špeciálnej veľkonočnej štruktúre prezentuje world music v podaní Zuzany Mojžišovej, jednej z najvýraznejších osobností tohto žánru na Slovensku.
15:30 / Veľkonočný Kaleidoskop
Koncert s odkazom na tradície duchovnej hudby Veľkonočného mystéria z Európy. Z encyklopédie orchestrálnej aj komornej Veľkonočnej hudby. Tvorba majstrov minulých storočí i súčasníkov.
17:00 / Hudba o piatej
Artrock bude patriť projektu Sola Gratia hudobníka Neala Morsea, ktorý čerpá mnohé inšpirácie z duchovného sveta.
Veľkonočný pondelok 18. 4.
10:00 / Ars Musica
Symfonické diela venované Veľkej noci od autorov Josefa Bohuslava Foerstera, Otakara Ostrčila a iných. Hudobnou témou bude vítanie jari ako symbolu nového života.
16:00 / Hudobná skladačka
Na Veľkonočný pondelok prinesieme hudobný kalendár, ktorý pripomenie výročia narodenia českého skladateľa Jana Klusáka a talianskeho barokového skladateľa Giacoma Carissimiho. Pripomenieme si tiež úmrtia talianskeho skladateľa 20. storočia Ottorina Respighiho, predstaviteľa neoklasicistických tendencií v európskej hudbe i výročie úmrtia venezuelského gitarového mága Antonia Laura.
19:00 / Exkluzívne koncerty zo sveta
Sviatočný výber známych a populárnych diel naprieč storočiami v podaní najlepších svetových interpretov a orchestrov, v zázname v ponuky Európskej vysielacej únie. Henry Purcell (1659 – 1995): Fantázia, Thomas Ades (1971): Úsvit, Robert Schumann (1810 – 1856): Koncert pre klavír a orchester a mol, Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791): Symfónia č. 38 „Pražská“, Aaron Copland (1900 – 1990): Apalačská jar • Daniel Barenboim, Murray Perahia, Nicollas Collon, Symfonický orchester Fínskeho rozhlasu, Viedenská filharmónia, Holandská filharmónia, Orchester Radio France, BBC Philharmonic.
Foto/Zdroj: micheile .com on Unsplash