Pečie celé Slovensko
Pečie celé Slovensko

ExTempore +/– s Miroslavom Tóthom

ExTempore +/– s Miroslavom Tóthom

ExTempore +/– začína už tento piatok, 9. júla od 21:00 v Rádiu Devín.

ExTempore +/– letný špeciál _ Letná séria relácie venovaná novým podobám inšpiratívnej slovenskej hudby.

Hosťom prvej časti bol Miroslav Tóth. Záznam relácie na vypočutie:

ExTempore +- = Miroslav Tóth - 9.7.2021 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Skladateľ, zvukový dizajnér a saxofonista Miroslav Tóth ukončil doktorandské štúdium na HAMU v Prahe u Michala Rataja. Magisterské štúdium v skladbe ukončil na VŠMU v Bratislave u Vladimíra Godára, rovnako je absolventom hudobnej vedy na Univerzite Komenského v Bratislave.

Získal tri ocenenenia Radio Head Awards v sekcii experimentálna hudba za skladbu „Kyberpunkomša" (2018) a albumy „S'ihmon" a „+" s kapelou Shibuya Motors (2020). Je autorom jednoaktových opier Muž v skafandri, Záhada tyče, Zázračná masážna tyč pre úradníkov vo verejných inštitúciách a video opier. Tóthovu skladbu The quartet of Tentacles Reaching Out premiéroval Kronos Quartet. Napíše orchestrálnu hudbu, komornú hudbu, elektroniku

Ako saxofonista sa zameriava na voľne improvizovanú hudbu alebo hudbu s presahmi do grafických partitúr alebo otvorených diel. Interpretoval súčasné skladby na festivaloch ako Pražské jaro (2017) alebo ako sólista hral s Pražskou komorní filharmónii skladby Jana Trojana (2017, 2018).

Vytvoril hudbu do množstva dokumentárnych filmov. Pravidelne spolupracuje s Ivanom Ostrochovským alebo Róbertom Kirchhoffom. Popri kompozičnej práci sa aktívne venuje improvizovanej hudbe v stredoeurópskom kontexte. Ako saxofonista je súčasťou alebo vytvára rôzne formácie v Krakove, Prahe, Viedni, Bratislave, Košiciach alebo v Budapešti.

Archív relácie

Foto: old.hc.sk/