Cyklus: Rómska kultúra

Cyklus: Rómska kultúra

Cyklus na tento týždeň v našom vysielaní venujeme rómskej kultúre a umeniu. Je dôležité hovoriť o osobnostiach, ktoré tvorili a tvoria tento veľký a pre majoritu stále málo známy fenomén.

Pred pár dňami  26. augusta sme si pripomenuli 15. výročie predčasného odchodu významnej poetky, spisovateľky detskej literatúry, novinárky a divadelníčky Daniely Hivešovej Šilanovej. Ako nerómka objavila krásu rómskeho umenia a jazyka a dlhé roky sa programovo venovala rozvoju rómskej kultúry na Slovensku. Redaktorka Ivica Ruttkayová sa mala príležitosť porozprávať s novinárkou  a pedagogičkou Denisou Havrľovou, ktorá bola jej  blízkou spolupracovníčkou. Najskôr si však vypočujete hlas Daniely Hivešovej Šilanovej z rozhlasového archívu v ukážke z Rómskeho magazínu, ktorý pripravil Roman Goroľ:

Cyklus - Rómska kultúra 1 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


V druhej časti budeme hovoriť nielen o autobiografickej knihe jednej ženy, ale aj o tragických osudoch rómskych komunít počas Druhej svetovej vojny. Rómska spisovateľka Elena Lacková, ktorá nás opustila v roku 2003, ako jedna z prvých začala hovoriť o rómskom holokauste. V roku 2022 vyšla po slovensky jej autobiografická kniha Narodila som sa pod šťastnou hviezdou. Autorom doslovu je kultúrny antropológ a romista Alexander Mušinka. Na uvedení knihy Narodila som sa pod šťastnou hviezdou v Bratislave sa s ním a vydavateľom Františkom Malíkom porozprávala redaktorka Ivica Ruttkayová:

Cyklus - Rómska kultúra 2 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Prekročíme aj česko-slovenské hranice a navštívime pamäťovú inštitúciu, ktorá vznikla aj zo zbierok zo Slovenska a dodnes úzko spolupracuje so slovenskými romistami a romistkami. Je to Muzeum romské kultury v Brne, založené v roku 1991 z iniciatívy rómskych intelektuálov a intelektuálok. Muzeum prezentuje jednak zbierky z histórie rómskej kultúry, jednak súčasné rómske umenie a pripomína tragické miesta spojené s rómskym holokaustom v období Druhej svetovej vojny. Táto inštitúcia okrem výstavných expozícií a vzdelávacích programov produkuje napríklad aj audiopoviedky rómskych autorov a autoriek. Jednou zo zakladajúcich osobností múzea je jeho riaditeľka historička Jana Horváthová. Dozvieme sa od nej viac o jeho založení a súčasných úlohách: 

Cyklus - Rómska kultúra 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Významná vizuálna umelkyňa Emília Rigová sa v roku 2018 stala víťazkou súťaže pre mladých vizuálnych umelcov do 40 rokov prestížnej Ceny Oskára Čepana. Jej autorská výstava v priestore Kunsthalle LAB v Bratislave v roku 2020 bol „laureátskou výstavou,“ ako súčasť ocenenia pre víťaza či víťazku. Projekt vznikol v USA a jeho súčasťou sú alternatívne dejiny rómskej migrácie, tak ako ich umelkyňa vníma podľa zjavných indícií, ktoré nachádza na dvoch kontinentoch. Názov znie zložito: Čohani z Koni Ajlend podľa Bári Raklóri, ale je to jednoduchá línia osobných a fiktívnych  príbehov, ktoré môžeme v jej dielach prečítať. Práve cez tento projekt predstavujeme kreativitu tejto tvorkyne. Redaktorka Ivica Ruttkayová sa porozprávala s Emíliou Rigovou a ako druhú budete počuť kurátorku výtvarnú teoretičku Ninu Vrbanovú:

Cyklus - Rómska kultúra 4 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Aktuálne ešte do 10. 9. môžete vidieť diela Emílie Rigovej na výstave Untitled v Galérii Jána Koniarka Synagóga v Trnave.

Na záver cyklu to bude spomienka na dlho málo známu osobnosť učiteľa a spisovateľa Ľudovíta Didiho, ktorý sa stal spolu s manželkou Máriou signatárom Charty 77. V roku 2023 mu prezidentka SR Zuzana Čapútová odovzdala významné štátne ocenenie in memoriam a to Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. Zo životného príbehu spomenieme základné fakty - Ľudovít Didi pochádzal z chudobnej rómskej rodiny, vlastnou snahou sa mu podarilo vyštudovať a stal sa učiteľom. Ako mladý muž sa zaľúbil do nerómky Márie a manželia zostali spolu, neskôr s troma deťmi, po celý zvyšok života. Životný príbeh Ľudovíta Didiho sa uzavrel v roku 2013 a v roku 2022 nás opustila ja Mária Didiová. Redaktorka Ivica Ruttkayová oslovila literárneho vedca Ondreja Sliackeho, ktorý objavil toto originálne písanie pre Slovensko:      

Cyklus - Rómska kultúra 5 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame