Žijeme v období, ktoré je nesmierne zložité a je často pre nás ťažké zorientovať sa v aktuálnych udalostiach a následných spoločenských dopadoch. Stále však platí výrok Historia magistra vitae, teda, že história je učiteľkou života.
V priebehu posledných rokov vznikli stovky veľmi zaujímavých prác, ktoré sa vracajú do minulosti a prinášajú nám dôležité informácie o vývoji spoločnosti. Aj preto vám prinášame cyklus Ivice Ruttkayovej, v ktorom si predstavíme niektoré z nich.
Historik Tomáš Černák sa vo svojom výskume programovo zaoberá dejinami Komunistickej strany Slovenska a osobnosťou Gustáva Husáka. Je autorom a spoluautorom viacerých kníh o tejto postave. Jeho najnovšia publikácia Všetka moc do rúk ľudu! s podtitulom Politický vývoj na Slovensku po februári 1948 mapuje jednu z najkľúčovejších kapitol dejín našej krajiny. Viac Tomáš Černák hovorí s redaktorkou Ivicou Ruttkayovou:
Cyklus - Nové historické výskumy 1
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Aj súčasná svetová situácia, ako aj zložitá situácia našej spoločnosti, nás núti zamyslieť sa nad dopadom veľkých historických udalostí na život obyčajných ľudí. Mnohé súčasné vedecké práce sa vracajú do obdobia totality a skúmajú mechanizmy jej fungovania. Redaktorka Ivica Ruttkayová hovorila aj s autorkou Mariannou Oravcovou, ktorá ako prvá monograficky spracovala tému, ktorú sme dlhé roky takmer nepoznali. Publikácia má názov Akcia B a mapuje vysťahovanie rodín z Bratislavy a zaraďovanie na nútenú prácu:
Cyklus - Nové historické výskumy 2
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Cyklus - Nové historické výskumy 3 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Ústav pamäti národa v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave a občianskym združením samizdat.sk pripravil 12.10. seminár s názvom Deň samizdatu 2022 Ženy v službe samizdatu. Po prvý raz sa komplexne hovorilo o osobnostiach žien, ktoré svojou odvahou prispeli k pádu totalitnej moci. Ústav pamäti národa pri príležitosti Dňa samizdatu ocenil Pamätnou medailou dvadsať žien, ktoré sa počas komunizmu podieľali na tvorbe a podpore samizdatovej literatúry. Redaktorka Ivica Ruttkayová sa porozprávala s historikom Petrom Jašekom z Ústavu pamäti národa a oslovila aj ocenenú Ľudmilu Pastierovú, manželku vydavateľa a básnika Olega Pastiera. Rovnako budeme počuť dcéru ocenenej Ivy Kadlečíkovej, manželky spisovateľa Ivana Kadlečíka:
Cyklus - Nové historické výskumy 4
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
„Annus Mirabilis“ 1989 a Slovensko - Od totality k demokracii bola významná medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa konala, vďaka aktivitám Ústavu pamäti národa v roku 2019 v Bratislave. Po prvý raz u nás v celej šírke zmapovala svetové súvislosti demokratických revolúcií, ktoré priniesli pád komunistických režimov v strednej a východnej Európe. V záverečnej časti hovorí historička Beáta Katrebová Blehová, ktorá je zostavovateľkou zborníka z tejto medzinárodnej konferencie:
Cyklus - Nové historické výskumy 5
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.