MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022

Marián Varga 75 – Príbeh hudby, 9. časť. / Na II. programe sna, 1976

Marián Varga 75 – Príbeh hudby, 9. časť. / Na II. programe sna, 1976

: V premiére v nedeľu 15. 5. o 12:00 v RD.

Na II. programe sna, 1976

V roku 1976 sa opäť zišli k autorskej spolupráci Marián Varga s Pavlom Hammelom, aby nadviazali na „nezaslúžene zabudnutú Zelenú poštu“.

„Na II. programe sna je vítaná doska, na akú sme po Zelenej pošte dlho čakali,“ píše český kritik Ondřej Konrád v roku 1977 v časopise Melodie, ktorá vyhlásila LP za album roka a nahrávka získala aj Bielu vranu Mladého světa. Na jej realizácii sa podieľala nová zostava Collegia musica, ale aj pozvaní hostia vrátane dychárov, sláčikového kvarteta, zboristov a opäť si prizvali k spolupráci aj osvedčeného gitarového virtuóza z Prahy Radima Hladíka. Skladby otextoval Kamil Peteraj a na albume sa stretneme s ľudovou aj mestskou poetikou, dokonca s básnickým surrealizmom.

Žánrovo sa tu vystriedajú všetky možné štýly od rocku collegiovského razenia cez pop, jazz, bossa novu a dixieland až po klasicistickú miniatúru. Perlou albumu je hymnická skladba Ľalia poľná, ktorú Marián opäť nahral na veľkom organe v Redute.

„Marián Varga sa folklórom nikdy nezaoberal, ale bol folkloristom nášho vnútra v zmysle, že vyvolával melódie, ktoré akoby prúdili z našich hĺbok. Ľudia, talentovaní ako on, kedysi stvorili motívy Na kráľovej holi, Kopala studienku a tak... Tá kryštalická krása jeho piesní vypovedá mnohé o jeho duši,“ napísal celkom nedávno Marián Jaslovský aj na okraj skladieb z albumu Na II. programe sna.

Foto/ Zdroj: z obalu albumu / vydavateľ OPUS

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame