MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022

Cyklus: Spomienky na 2. svetovú vojnu

Cyklus: Spomienky na 2. svetovú vojnu

Vojna im zmenila život a oslobodenie prinieslo druhú šancu. Pred 77. výročím ukončenia najväčšieho vojenského konfliktu v našich dejinách Vám prinášame cyklus o ľuďoch, ktorí všetko dokázali prežiť – najmä vďaka nádeji, ktorej sa nikdy nevzdali.

Dlhšie ako mnohí ostatní, celých šesť a pol roka, čakal a veril v návrat života, ktorý poznali predtým, aj Jaroslav Gustafík. Jeho rodná Petržalka totiž pripadla už v roku 1938, spolu so Sudetami a Devínom, k nacistickému Nemecku a stala sa tak súčasťou Tretej ríše. Obyvatelia Petržalky, ktorí tu žili, sa stali z jedného dňa na druhý rukojemníkmi okolností a život v tieni hákového kríža sa stal pre nich nočnou morou. Redaktorka Soňa Gyarfášová zachytila rozprávanie Jaroslava Gustafíka, ktorý vydal o tomto období aj vlastnú knihu Spomienky Staropetržalčana:

Spomienky na 2. svetovú vojnu - Jaroslav Gustafík Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Ťažká doba prináša rozličné príbehy – vrátane príbehov lásky. Práve v týchto búrlivých časoch sa spolu zoznámili aj britská sestrička Červeného kríža Ailsa a československý dôstojník Alexander Doman. Ten sa vo Veľkej Británii cvičil ako výsadkár a po úspešnom atentáte na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, ktorý vykonali jeho priatelia Jozef Gabčík a Ján Kubiš, bol prevelený na východný front do druhej paradesantnej brigády. S ňou sa mal zúčastniť najťažších oslobodzovacích bojov. Angličanka Ailsa Domanová povedala Soni Gyarfašovej aj o tom, že tie časy boli plné nádejí, že vojna sa čoskoro skončí a oni sa ešte raz spolu stretnú. Ako tento príbeh pokračoval?

Spomienky na 2. svetovú vojnu - Ailsa Domanová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Mladý Ľudovít Šramko sa aktívne prihlásil na konci 30. rokov ako dobrovoľník aj do akcie Tisíc nových pilotov v republike, kde sa cvičili na bojových pilotov obyčajní milovníci lietania z aeroklubov. Tí mali potom brániť vlasť proti nacistickému Nemecku. Hoci Československo získal Hitler bez boja, pre Ľudovíta prišla šanca zapojiť sa do odboja a mimoriadne dôležitú úlohu získal aj na konci vojny:

Spomienky na 2. svetovú vojnu - Ľudovít Šramko Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Aj rodina Pleštinských túžobne očakávala, kedy sa to všetko skončí. Práve v posledných dňoch do ich života však vojna zasiahla svojou silou asi najviac. Do Chmeľnice, kde žili, najskôr prišli Nemci, ktorí im zobrali otca. Len krátko po nich to zasa boli ruskí osloboditelia – oslobodenie však neprinášali vojská sovietskej NKVD, ktoré prichádzali krátko po nich. Soňa Gyarfašová hovorila so súrodencami Annou Závadskou a Štefanom Pleštinským. Ona mala vtedy osemnásť rokov, on šestnásť. A oboch sa rozhodla sovietska tajná služba odtransportovať do gulagu:

Spomienky na 2. svetovú vojnu - rodina Pleštinských Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Jednou z tých najnepochopiteľnejších vecí je nenávisť a holokaust. Dá sa však dať tejto tragédii spätný zmysel? Soňa Gyarfašová sa to pýtala aj Alexandra Bachnára, bývalého veliteľa židovskej partizánskej jednotky v Slovenskom národnom povstaní. Ten stratil počas holokaustu mamu a osem súrodencov, z celej rodiny zostali iba traja. Keď sa k týmto udalostiam vracal aj po rokoch, stále sa snažil nachádzať odpovede:

Spomienky na 2. svetovú vojnu - Alexander Bachnár Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Spomínanie na 2. svetovú vojnu v autorskom cykle Sone Gyarfašovej sme zavŕšili rozprávaním Alexandra Bachnára, bývalého veliteľa židovskej partizánskej jednotky. V nedeľu si pripomenieme 77 rokov od ukončenia najväčšieho vojnového konfliktu v histórií.

Foto/Zdroj: Joanna Kosinska on Unsplash

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame