Olympijské hry 2020
Olympijské hry 2020

Letný cyklus: Rozhlasová CykloKulTúra

Letný cyklus: Rozhlasová CykloKulTúra

: Rádio DEVÍN bicykluje s Marekom Adamovom po nezávislých kultúrnych centrách Slovenska od pondelka do piatka o 9:10 v Rannom ladení.

Mareka Adamova poznáme zo žilinskej Novej synagógy ako aj z iniciatívy Anténa, ktorá združuje nezávislé kultúrne centrá rôznych typov, žánrov a charakteru po celom Slovensku. V máji absolvoval - na bicykli - jedinečnú cestu po týchto centrách. My ju s odstupom času prejdeme spolu s ním, a to prostredníctvom cyklu rozhovorov Zuzany Golianovej.

V prvej časti vám ponúkneme rozprávanie o prvej zastávke, ktorá bola v Ľadovni, v Bytči a samozrejme začneme na začiatku, pri základnej motivácii:

Marek Adamov 1


V druhej časti s pristavíme pri troch zastávkach. Prvou je nezávislé kultúrne centrum Cooltajner v Považskej Bystrici, druhou literárno-umelecká kaviareňPodivný Barón, zasadená do pôvodnej dobovej atmosféry starého Župného domu v meste Púchov a do tretice bude reč o otvorenom kultúrnom priestore Klub Lúč v Trenčíne. Všetky tri centrá majú za sebou svoj vlastný príbeh:

Marek Adamov 2


V tretej časti sa nachádzame ešte len na začiatku cesty. Na programe je známa zastávka, Nástupište 1 - 12 v Topoľčanoch, ktoré premieňa podchod autobusovej stanice na multimediálny priestor pre súčasnú kultúru:

Marek Adamov 3


V štvrtej časti navštívime kultúrne priestory v historickom centre Trnavy - Nádvorie a nezávisle kultúrne centrum Malý Berlín a pokračujeme nezávislým centrom pre kultúrne a vzdelávacie aktivity v Modre - Lýceum:

Marek Adamov 4


V záverečnej kapitole prvého týždňa sa pristavíme v historickej vidieckej usadlosti v Pezinku - Schaubmarovom mlyne, ktorý pod správou SNG funguje ako zážitkový, vzdelávací a spoločenský priestor pre rodiny s deťmi, milovníkov umenia a histórie. Pokračovať budeme kultúrnymi centrami v Bratislave, kde sa zameriame na dve zastávky: A4 a Novú Cvernovku:

Marek Adamov 5


Naše ďalšie zastávky na ceste CykloKulTúry s Marekom Adamovom sú nezvyčajná galéria At Home Gallery v bývalej židovskej škole v Šamoríne a letné nezávislé kultúrno-komunitné centrum Hidepark v Nitre:

Marek Adamov 6


11. mája navštívil Marek Adamov v rámci svojej CykloKulTúry umelecko-remeselnú vzdelávaciu spoločnosť Nový dvor v Brhlovciach a kultúrne a umelecké centrum na vidieku - Divadlo Pôtoň v Bátovciach:

Marek Adamov 7


Z Bátoviec nie je do Banskej Štiavnice ďaleko. Presne týmto smerom ďalej pokračovala CykloKulTúra Mareka Adamova. Venovať sa budeme kultúrnemu centru Kino Akropola v Kremnici a jedinečnej Banskej Štiavnici a v nej trom zaujímavým priestorom pre kultúru: Banskej St a nici, Hájovni a Eleuzíne:

Marek Adamov 8


Presúvame sa z Kremnice do Banskej Bystrice, kde máme zastávky na troch miestach nezávislej kultúry: v profesionálnom komunitnom divadle Divadlo z Pasáže, v galérii súčasného umenia s coworkingovým strediskom A7 Gallery - 365.LABB a do tretice v kultúrnom centre Záhrada:

Marek Adamov 9

Pokračujeme do Dúbravice a Brezna. Bola polovica mája a prišiel na rad aj taký deň, že sa nedalo pohnúť, „pršalo ako v Nórsku", spomína Marek Adamov na svoju CykloKulTúru:

;Marek Adamov 10


Pokračujeme budúci týždeň...