Cyklus: Súčasná tvorba slovenských výtvarníčok

Cyklus: Súčasná tvorba slovenských výtvarníčok

Vypočujte si premiérové rozhovory s výtvarnou teoretičkou Janou Geržovou, s umelkyňami Veronikou Rónaiovou, Emíliou Rigovou, Dorotou Sadovskou a Luciou Dovičákovou.

Výtvarná scéna je na Slovensku v súčasnosti bohatá a rôznorodá. Popri mužských kolegoch na nej pôsobia výrazné ženské umelkyne a aj percentuálne sa počet aktívnych výtvarníčok každým rokom zvyšuje.  

V prvej časti cyklu redaktorka Ivica Ruttkayová oslovila výtvarnú teoretičku Janu Geržovú. Tá v roku 2012 zorganizovala v Nitre interdisciplinárne sympózium s témou Rodové aspekty súčasného umeleckého diskurzu:

Cyklus-Súčasná tvorba sl. výtvarníčok-Jana Geržová

V bratislavskej galérii Umelka sa na výstave Farba dialógu s maliarkou Veronikovou Rónaiovou stretla redaktorka Ivica Ruttkayová:

Cyklus-Súčasná tvorba sl. výtvarníčok-Veronika Rónaiová

O tvorbe vizuálnej umelkyne a pedagogičky Emílie Rigovej napísali: „Zaujíma ju manipulácia väčšinového diskurzu a skresľovanie kolektívnej pamäte. Zo svojej špecifickej ženskej pozície vedome nastavuje zrkadlo spoločnosti formou digitálne manipulovaných obrazov, objektov, videí a performancií, ktoré sú neraz fyzicko-mentálnymi skúsenosťami aj za cenu bolestivého testovania vlastnej duševnej a telesnej výdrže.“ Emília Rigová sa v roku 2018 stala laureátkou prestížnej Ceny Oskára Čepana:

Cyklus-Súčasná tvorba sl. výtvarníčok-Emília Rigová

Vo fotografickom cykle Korporality sa venovala detailom ženského tela, vo svojich maľbách zobrazuje podobu ľudského tela ako pohlavnej, ale aj éterickej bytosti. Výtvarníčka Dorota Sadovská sa rovnako venuje videotvorbe, performancii, publikuje v časopis Sado a vo všetkých žánroch ju zaujíma telesnosť:

Cyklus-Súčasná tvorba sl. výtvarníčok-Dorota Sadovská

Patrí k tým úspešným autorkám, ktorých tvorba je na tejto scéne zapamätateľná a charakteristická. Nahliada na každodennosť zo svojej pozície a v obrazoch a kresbách ponúka úsmevné a ironizujúce skratky. Jej najnovšiu tvorbu môžete vidieť v bratislavskej DOT Contemporary Art Gallery na výstave Ave Eva. Lucia Dovičávoká:

Cyklus-Súčasná tvorba sl. výtvarníčok-Lucia Dovičáková

Foto/Zdroj: Rádio DEVÍN