Cyklus: Osobnosti demokratizačných snáh spred novembra 1989

Témy

Cyklus: Osobnosti demokratizačných snáh spred novembra 1989

18. 10. 2019 13:47

Autorský cyklus redaktorky Ivice Ruttkaoyvej o osobnostiach formujúcich demokratizačné dianie, ktoré viedlo k novembru 1989.

Nepochybne medzi ne patrí kultová česká undergroundová kapela The Plastic People of the Universe, ktorá bola v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch pre totalitnú moc ukážkou úpadkového umenia a protisocialistickým štvavým živlom. A dnes je jasné, že to nebolo iba vďaka podpisom pod Chartu 77, súdnym procesom a uväzneniu niektorých členov skupiny. Na pozvanie festivalu Konvergencie v septembri prišla s programom Co znamená vésti koně z roku 1981 skupina do Bratislavy. Skladbu vytvorila dvojica výrazných osobností kapely, basgitarista Milan "Mejla" Hlavsa hudbou a Vratislav Brabenec textom a spevom. Odborná kritika vie, že po hudobnej stránke znesú „Koně“ porovnanie s vrcholnou tvorbou vtedajších západoeurópskych progresívnych kapiel. Redaktorka Ivica Ruttkayová mala príležitosť sa stretnúť s básnikom, teológom a saxofonistom Vratislavom Brabencom porozprávať sa s ním nielen o koňoch a ŠTB, ale aj o podstate umeleckej výpovede:

Cyklus-Osobnosti dem. 89-Vratislav Brabenec

Ústav pamäti národa pri príležitosti Dňa samizdatu, ktorý pripadá na 12. októbra zorganizoval v Bratislave konferenciu DEŇ SAMIZDATU 2019 – Samizdaty a kríza komunistického režimu. Samizdatové časopisy spred roku 1989 boli rôzneho typu a dosahu, len pre orientáciu ich dnes delíme na náboženské a občianske. Na konferencii diskutoval aj novinár a spisovateľ Martin Milan Šimečka, ktorý aktívne pôsobil v samizdatových občianskych  časopisoch, čo boli vydávané v bratislavskom intelektuálnom prostredí. Do samizdatov prispieval spolu so svojím otcom, evidovaným odporcom režimu filozofom Milanom Šimečkom. O spomienku ho požiadala redaktorka Ivica Ruttkayová:

Cyklus-Osobnosti dem. 89-Martin Milan Šimečka

Možno nie vždy si uvedomujeme, že významným spoločenským faktorom bolo ochranárstvo ako aktivita niekoľkých nadšencov, ktorá vytvorila prostredie pre  alternatívu a slobodné vyjadrovanie názorov. O fenoméne „dreveničiarstva“ a ďalších dobrovoľníckych aktivitách s redaktorkou Ivicou Ruttkayovou hovorí ochranár Mikuláš Huba:

Cyklus-Osobnosti dem. 89-Mikuláš Huba

Jedným z týchto osobností bol aj Gusto Dobrovodský, ktorý sa spolu s bratom a ďalšími mladými ľuďmi zúčastnil protestnej hladovky na počesť Jána Palacha v januári 1969. O Gustovi Dobrovodskom hovorí scenáristka, dramaturgička a vysokoškolská pedagogička Zuzana Gindl-Tatárová a redaktorka Ivica Ruttkayová oslovila aj jeho brata Petra Dobrovodského:

Cyklus-Osobnosti dem. 89-Gusto Dobrovodský

Český disent mal blízke vzťahy so slovenským prostredím, na Slovensko, zvlášť do blízkej Bratislavy prenikal kultúrny časopis Host, ktorý vydával signatár Charty 77 Dušan Skála v Brne. Redaktorka Ivica Ruttkaová sa s Dušanom Skálom stretla na nedávnej bratislavskej konferencii DEŇ SAMIZDATU 2019: Samizdaty a kríza komunistického režimu.

Cyklus-Osobnosti dem. 89-Dušan Skála

Cyklus sme vysielali v premiére od 14. do 18. októbra 2019 v Rannom ladení o 9.34.

Foto/Zdroj: Rádio DEVÍN

Živé vysielanie
??:??