J. R. R. Tolkien: Pán prsteňov

J. R. R. Tolkien: Pán prsteňov

Vysielame každý deň od 6.12. do 23.12 o 13:00 v Rádiu Devín
a
od 5.12. do 22.12. o 22:20 v Rádiu Slovensko


Pán prsteňov je osemnásťdielna rozhlasová dramatizácia epickej ságy v štýle fantasy, ktorú napísal profesor anglického jazyka a literatúry na univerzite v Oxforde J. R. R. Tolkien. Je to príbeh o priateľstve, svornosti a láske a jedno z najznámejších literárnych diel 20. storočia. Tolkienove práce na trilógii si vyžiadali celých 13 rokov a druhá svetová vojna zasiahla a poznamenala morálne symbolický význam deja, takže vznikla sága o boji dobra so zlom na 1 300 stranách so 134-stranovým dodatkom. Rozhlasové spracovanie, ktoré vzniklo v Slovenskom rozhlase v koprodukcii s Rádiom Twist, bolo prvou neanglickou rozhlasovou adaptáciou Pána prsteňov vo svete. Na jej tvorbe sa podieľali najznámejší slovenskí herci. Režisér Jaro Rihák priekopnícky nahrával každého herca samostatne, čo každému umožnilo vžiť sa do úlohy naplno, bez toho, aby bol ovplyvnený svojim hereckým partnerom. Nahrávanie prvej knihy trilógie, Spoločenstva prsteňa, prebiehalo na jeseň roku 2001. Prvá časť bola odvysielaná 10. novembra 2001, čiže v tom čase, keď sa do kín ešte len chystal filmový Pán prsteňov režiséra Petra Jacksona. Rozhlasový Pán prsteňov je teda naozaj originálny a neovplyvnený filmami. Za pozornosť stojí aj originálna scénická hudba Petra Mankoveckého, ktorú nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.Po úspechu Spoločenstva prsteňa bol v lete roku 2002 nahraný druhý diel trilógie, Dve veže, a následne odvysielaný na jeseň roku 2002 spolu s reprízou Spoločenstva prsteňa. Na jeseň roku 2003 bol nahraný aj posledný diel, Návrat kráľa. Kompletná celá trilógia bola vysielaná každú sobotu od 30. augusta do 27. decembra 2003.

Trilógiu realizovala dvojica majstrov zvuku, Ľubica Olšovská a Peter Daniška a do času premiéry to bol technologicky najnáročnejší projekt s vydarenou ambíciou vytvoriť rozhlasové dielo s filmovým zvukom. Výrazný podiel na konečnom vyznení má hudobný dramaturg Roman Žiaran.


Obsadenie: Labuda Marián - Bilbo; Huba Martin - Gandalf; Cinkota Dušan - Frodo; Dančiak Stano - Sam; Roth Róbert - Pipin; Noga Miroslav - Smiešok; Geišberg Marián - Gildor; Lasica Milan - Tom Bombadil; Kopsová Jana - Stará hora; Švoňavský Jozef - Čierny jazdec; Jedľovský Vladimír - Mohylový duch; Gazdík Martin - Hlas, Elfa; Ondrík Milan - Hlas, Elfa; Nahálka Martin - Hlas, Elfa; Fratrič Martin - Hlas, Elfa; Hrčka Juraj - Hlas, Elfa; Gallovič Ján - Hlas; Norisová Soňa - Spev, Galadriel, a ďalší poprední herci.


Foto: Artwork - J. R. R. Tolkien

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame