Operný týždenník

Operný týždenník

Pravidelné rozhovory o aktuálnom opernom dianí s Jarmilou Vitovičovou a operným manažérom Stanislavom Trnovským vysielame každý pondelok v Rannom ladení o 7:30. Zostrih najnovších častí nájdete vždy na začiatku tohto článku.

Reláciu vysielame v premiére každý pondelok o 7:30.

Archív relácie 2022


Archív relácie - 2020/2021


Operný.jpg

◈◈◈ 23. 1. 2023
Český barytonista Jiří Rajniš debutoval nedávno milánskej La Scale. Je prvým Nazaretským v opere Richarda Straussa Salome. Ide o druhú produkciu sezóny v opernom dome La Scala po Borisovi Godunovovi. O inscenácii, o tom ako ju prijalo publikum, ale tiež o ďalších plánoch hovorí Jiří Rajniš, ktorý je ešte stále v Miláne:

Operný týždenník 115 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.◈◈◈ 16. 1. 2023
Divadelný ústav vydal koncom roka publikáciu pod názvom - VERDI A WAGNER NA SLOVENSKÝCH OPERNÝCH JAVISKÁCH. Autorom knihy je Ladislav Čavojský, avšak nestihol ju úplne dokončiť. Preto jeho zámer naplnil a chýbajúce časti doplnil operný kritik Vladimír Blaho. V knihe sa stretáva Verdi a Wagner. Autor tu porovnáva život i dielo talianskeho a nemeckého skladateľa a vychádzajúc z cudzích i vlastných kritík inscenácií ich diel načrtáva obraz vývoja operného umenia na Slovensku v uplynulom storočí.
Kniha zaujala autorov OT a k rozhovoru prizvali aj operného kritika Pavla Ungera. Čo spája, na prvý pohľad odlišných skladateľov, Verdiho a Wagnera?

Operný týždenník 114 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


◈◈◈ 9. 1. 2023

Po roku 2022 je v týchto dňoch už iba spomienka. Na prísne opatrenia z jeho začiatku si dnes ešte dobre spomínajú riaditelia kultúrnych inštitúcií. Zažili si mnoho zmien, ktoré ich naučili byť flexibilní, pripravení, ale tiež robiť rýchle rozhodnutia. Tie majú za sebou aj riaditelia troch opier, ktoré máme na Slovensku. Košice, Banská Bystrica a Bratislava ponúkli svojim divákom program, ktorý bol v ich silách a možnostiach. Vypočujte si rozhovor s riaditeľmi opier - Marošom Podhájskym, Rolandom Kernom Tóthom a Šimonom Svitkom o tom, aký bol pre nich rok 2022:

Operný týždenník 113 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

(postupne dopĺňame)


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame