Glosu týždňa píše Patrik Lančarič

Reflexia a kritika

Glosu týždňa píše Patrik Lančarič

19. 12. 2018 17:09

Odkaz

Andrej Šeban vo svojej pesničke ODKAZ spieva o tom ako jedného dňa stretol Jakuba, syna Deža Ursinyho a povedal mu, aby spieval otcove piesne. A Jakub mu povedal, že to veľmi rád skúsi. Či už to bol tento impulz alebo aj nejaký iný, faktom je, že Jakub Ursiny otcove piesne spievať naozaj začal.

Vytvoril nové Provisorium a s kapelou realizoval sériu koncertov. V spolupráci s básnikom Ivanom Štrpkom inicioval reedíciu trinástich albumov Deža Ursinyho, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo v kontexte československej hudby vzniklo. Len celkom nedávno, spolu s Dorotou Nvotovou, Vladislavom Šarišským a jeho kapelou Talent Transport, vzkriesili Ursinyho hudbu k muzikálu P+L. Hudba vznikla na texty Jána Štrassera pre libreto prozaičky Alty Vášovej. Vydal knihu osobných listov, nasledujú vinylové reedície. Jednoducho, Jakub Ursiny nielen spieva otcove piesne, ale prevzal aj zodpovednosť za dedičstvo, ktoré poctivo spravuje k osohu nás všetkých. Udržiava otcov hudobný a ľudský odkaz, kódovaný v jeho hudbe i jeho myšlienkach.

Výnimočnou udalosťou sa stal koncert, ktorý zorganizoval pri príležitosti otcových nedožitých sedemdesiatín. Odohral sa minulý rok v októbri a bol skutočne mimoriadny. Na pódiu nestáli hudobní bardi pamätníci ako to už pri podobných spomienkových koncertoch býva. Jakub oslovil úplne inú generáciu hudobníkov. A bolo to fantastické. Ten večer bol dôkazom, že Ursinyho hudobný odkaz neostal len akýmsi muzeálnym exponátom vo vitríne slovenskej hudby, ale je neustále prítomný, inšpirujúci, strhujúco živý a vitálny. Rytmiku celého večera tvorili Marián Slávka s Filipom Hittrichom. Ďalej sa predstavili klaviristi Vladislav Šarišský a Valér Miko, gitaristi Peter Bulík a Vlado Nosáľ, saxofonistka Lenka Molčányiová. Za mikrofónom sa striedali Kamil Mikulčík, Sisa Fehérová, Tomáš Sloboda, Dorota Nvotová a samozrejme Jakub Ursiny. S úctou a rešpektom k originálu, ale nestratiac svoju individuálnu osobitosť, ponúkli reprezentatívny prierez tvorbou Deža Ursinyho. Z pódia vyžarovala čistá radosť z hudby.

Prečo spomínam koncert, ktorý bol pred rokom? Pre všetkých, ktorí nemali to šťastie byť v bratislavskom MMC-éčku, ale aj pre tých, ktorí tam boli a chcú si oživiť spomienky, je tu dobrá správa. Vo štvrtok mal v kine Lumiere premiéru audiovizuálny záznam koncertu URSINY 70 (réžia Matej Beneš a Maroš Šlapeta) a v najbližších dňoch ho môžete vidieť v kinách po celom Slovensku.

V úvode som spomínal pieseň Andreja Šebana ODKAZ. Nájdeme v nej aj nasledujúci verš: „Odkaz je jeden, synov je veľa“. Choďte do kina a presvedčte sa o tom sami. Je to naozaj zážitok.

Foto: z plagátu filmu DEŽO URSINY 70

Živé vysielanie
??:??