Andy Hryc v našom poslednom rozhovore bilancoval svoj život

Andy Hryc v našom poslednom rozhovore bilancoval svoj život

V nedeľu 31. januára 2021 nás vo veku 71 rokov opustil Andy Hryc. Pred Vianocami sa porozprával s redaktorkou Dagmar Mozolovou. Jeho zdravotný stav bol už veľmi vážny o on bilancoval svoj život:

Náš posledný rozhovor s Andy Hrycom Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


RTVS si jeho výraznú osobnosť pripomenie v nedeľu podvečer o 16.45 h a večer o 22.50 h na Dvojke v relácii Anjeli strážni. Televízna Jednotka mimoriadne zaradila do vysielania na dnes o 21.15 h film Sladké starosti a v pondelok (1. 2.) o 22.30 h film Čiara.

Andrej Hryc (známy ako Andy Hryc) sa narodil 30. novembra 1949 v Bratislave. Absolvoval Divadelnú fakultu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Hereckú kariéru začal v Štátnom divadle v Košiciach. Neskôr sa presunul do hlavného mesta a účinkoval v Divadle Nová Scéna. Generálnym riaditeľom Rádia Twist bol v rokoch 1992-2005. Počas pôsobenia v rádiu bol v roku 1998 vymenovaný vládou Seychelskej republiky za konzula na Slovensku a medzi rokmi 1999 – 2002 pôsobil ako poradca ministra kultúry. V roku 2002 sa stal riaditeľom divadla Nová scéna v Bratislave.

Medzi jeho najúspešnejšie herecké počiny patria napríklad Zbojníci (1978) od režiséra Pavla Haspru, Višňový sad (1978), kde sa pod réžiu podpísal Jozef Budský. Exceloval aj v dráme Miroslava Luthera Ráno pod mesiacom (1979). Televízny film bol nakrútený podľa rovnomennej novely spisovateľa Alfonza Bednára. Umelecký herecký výkon v roku 1998 podal v postave mafiána vo filme Vlada Balca Rivers of Babylon.

Herec zažiaril i v českom filme Habermannov mlyn (2010), kde režisér Juraj Herz otvára jednu z najkontroverznejších kapitol českej histórie - povojnový odsun Nemcov. V tom istom roku sa zhostil úlohy vo filme režiséra Petra Šíchu Bastardi. V roku 2013 bol Andy Hryc súčasťou hereckého tímu v príbehu lásky z Osvienčimu s názvom Collete. Hoci vo viacerých z filmov stál voči nacistom vždy v inej pozícii, vo všetkých stvárnil negatívnu rolu. Andyho Hryca si diváci pamätajú aj ako zloducha zo snímky Kamarád do deště (1999) či z filmu Černí baroni. Jednu z dôležitých postáv hral aj v oceňovanom filme Čiara, ktorého producentkou bola jeho dcéra Wanda a koprodukčne sa na ňom podieľala aj RTVS.
Andrej Hryc v minulosti pôsobil aj v politike. Po revolúcii bol súčasťou Verejnosti proti násiliu, neskôr stál pri zrode HZDS Vladimíra Mečiara. Svoju účasť pri zrode hnutia neskôr označil za grandiózny omyl a po odchode z politiky založil Rádio Twist. Až neskôr sa začal angažovať v strane Váš kraj, ktorý sa rozhodol premenovať na politický subjekt Korektúra – Andrej Hryc. V máji 2019 kandidoval do eurovolieb. Po neúspechu sa rozhodol vedenie strany opustiť.

V pozícii generálneho riaditeľa Rádia Twist bol Andrej Hryc organizátorom mnohých verejných aktivít v prospech detských domovov, dobročinných organizácií, napr. Červeného kríža, Ligy proti rakovine, nadácie Úsmev ako dar, nadácie Twist kontra AIDS. Známy slovenský herec sa musel vyrovnať s tragickou smrťou svojho syna, ktorý havaroval v roku 2008.

Foto/Zdroj: tasr/Správy RTVS

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame