Zomrel scénograf, režisér a etnograf Viliam Ján Gruska

Kultúrny denník

Zomrel scénograf, režisér a etnograf Viliam Ján Gruska

24. 09. 2019 08:38

Viliam Ján Gruska. Zomrel dnes ako 83-ročný, len deň pred narodeninami. Stále mal nové a nové nápady a spolupracoval s celým radom folkloristov na rôznych programoch. Bol obdivuhodný vo svojej všestrannosti.

Pôsobil v Lúčnici v 50. rokoch ako tanečník, sólista a choreograf, v 60. rokoch absolvent Fakulty architektúry a pozemného staviteľstva na SVŠT v Bratislave pracoval ako pedagóg tanca a choreograf v ľudovom súbore Technik. V rokoch 1962 až 1971 pôsobil Gruska v Slovenskej televízii ako vedúci konštrukčného oddelenia, vedúci scénografickej výroby či vedúci odboru scénografie. Od roku 1985 bol tiež pedagógom na Katedre scénografie Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení. Počas svojej kariéry sa podieľal na vytvorení ľudových festivalov a slávností, spolupracoval na filmových a televíznych projektoch.

Rádio DEVÍN v súvislosti s úmrtím tohto významného slovenského scénografa, etnografa, pedagóga, scenáristu a režiséra Viliama Jána Grusku, mení svoj program na utorok 24. 9. 2019 nasledovne:

O 13.00 hod. odvysielame reprízu relácie „Fokus: Neviditeľné profesie" z roku 2014, v ktorom Viliama J. Grusku a jeho tvorbu predstavila redaktorka Zuzana Golianová.

O 17.00 hod. ponúkneme reprízu relácie „Zrkadlenie - chcete sa pozhovárať?" z roku 2000, kde bol hosťom redaktorky Hany Beranovej.

Posledná rozlúčka s doc. Ing. Viliamom Jánom Gruskom sa uskutoční v nedeľu 29. septembra 2019 v Historickej budove Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Rádio DEVÍN mení svoj program aj v deň poslednej rozlúčky:

O 15.00 odvysielame reprízu relácie „Portréty - Viliam Ján Gruska", autorky Ivety Pospíšilovej z roku 2014.

Prinášame vám úryvok z posledného rozhovoru s redaktorom Martinom Jurčom:

Viliam Ján Gruska
Stiahnuť audio súbor

Česť jeho pamiatke.

Živé vysielanie
??:??