Reportáž z DOSIEK

Kultúrny denník

Reportáž z DOSIEK

11. 10. 2018 15:00

V nedeľu 7. 10. 2018 večer sa v Historickej budove SND stretla slovenská divadelná obec. Prišli na 23. ročník odovzdávania Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2018.
V hľadisku sedeli zástupcovia divadla Kontra zo Spišskej Novej Vsi, ktoré sa podľa hlasovania divákov stalo Divadlom sezóny. Sedeli tam aj inscenátori hry Vojna a mier z Činohry SND, ktorí premenili dve nominácie na ocenenia - Marija Havran za kostýmy a Juraj Kuchárek za scénu. Najlepší mužský herecký výkon sezóny predviedol podľa poroty Martin Huba v inscenácii hry Gerharta Hauptmanna Pred západom slnka. Práve jeho oslovila redaktorka Jarmila Vitovičová ako prvého:

DOSKY 2018-reportáž z odovzdávania cien
Stiahnuť audio súbor

Dodajme, že Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla predviedla Monika Potokárová v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu.
Jolana Fogašová zase presvedčila speváckym výkonom v postave Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho Tosca, v Opere Slovenského národného divadla Bratislava.
Katarzia a Pjoni urobili najlepšiu hudbu do inscenácie. Išlo o  Antigonu v Činohre SND.
No a večer sa odovzdávala aj Cena Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Získal ju profesor Vladimír Štefko, divadelný  historik, pedagóg a publicista. Jeden z najvýraznejších predstaviteľov divadelnej kritiky, ktorá formovala slovenské profesionálne, ale aj ochotnícke divadlo od 60. rokov až po dnešok.

Do pozornosti dávame aj cyklus Zuzany Golianovej, ktorá sa v piatich častiach venovala vybraným nominovaným inscenáciám podrobne. Všetky jeho časti si môžete vypočuť tu.

Foto/Zdroj: Riaditeľka divadla Potôň Iveta Ditte Jurčová s cenou za najlepšiu inscenácia sezóny Americký cisár počas slávnostného ceremoniálu DOSKY/tasr

Živé vysielanie
??:??