Tour de France 2020
Tour de France 2020

Quasars Ensemble / Terra Austr(i)alis Incognita

Quasars Ensemble / Terra Austr(i)alis Incognita

 Terra Austr(i)alis Incognita - koncert Quasars Ensemble / Malé koncertné štúdio Slovenského rozhlasu / Piatok, 26. jún 2020 - 19:00 hod.

Terra Australis Incognita (z latinského "Neznáma južná zem") bola zaužívaným názvom pre bájnu zem nachádzajúcu sa v južnej oblasti Tichého oceánu. Od Aristotelových čias sa v kartografických materiáloch v rôznych obmenách vyskytovala až do začiatku 18. storočia, kedy sa postupným objavovaním Vianočného ostrova, Nového Zélandu, Austrálie, a napokon aj Antarktídy záhada okolo bájneho neexistujúceho kontinentu rozplynula do skutočnej "krajiny veľkého dlhého bieleho oblaku" - teda Aoteraoa, ako svoju pravlasť dodnes nazývajú pôvodní obyvatelia Nového Zélandu - Maori.
 
S hudbou Nového Zélandu sa možno na Slovensku stretnúť iba výnimočne. Je to čiastočne dané aj tisíckami kilometrov, ktoré nás delia od tak odľahlej kultúry. Relatívne vzdialenou pre nás však paradoxne zostáva aj súčasná hudba z neďalekej "Austrie" - krajiny, ktorej názov v angličtine je takmer identický s pomenovaním najmenšieho svetadielu, s ktorým Nový Zéland geograficky susedí. Traja rakúski skladatelia budú môcť vďaka priaznivej situácii koncert poctiť osobnou návštevou, vďaka čomu objavovanie hudby predsa len neprebehne úplne "inkognito". Jednou z nich bude aj skladateľka so slovenskými koreňmi - Julia Purgina.
 

Program:

Dylan Lardelli (NZ) - Mobiles (2011)
Michael Norris (NZ) - Tesserae...Interstices (2007)
Roland Freisitzer (AT) - Music for Flute and Piano (2019/2020) premiéra
Julia Purgina (AT) - Kammermusik II (2012)
Tomasz Skweres (AT/PL) - Spannungsfelder (Stress Fields, 2012)

 
Koncert je súčasťou projektu Cyklus koncertov Quasars Ensemble, ktorý z verejných zdrojov podporil hlavný partner podujatia Fond na podporu umenia. S finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja a Hudobného fondu.

Vstup na koncert je voľný

UPOZORNENIE:
- vstup je možný iba s prekrytými hornými dýchacími cestami
- maximálny počet účastníkov je 88
- je potrebné dodržiavať šachovnicové sedenie


Foto: Tyler Lastovich na Unsplash