SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2017

Klasická hudba/ Koncerty

SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2017

15. 02. 2017 11:50

PRVÝ SAXOFÓNOVÝ WORKSHOP NA SLOVENSKU A KONCERTY NA SLOVENSKU
Saxofón je veľkou väčšinou Slovákov vnímaný ako nástroj jazzový. Avšak pôvodne bol v roku 1842 skonštruovaný Belgičanom Adolphom Saxom pre účely klasickej hudby a mimo Slovenska je toto jeho povedomie oveľa viac rozšírené. Preto sa občianske združenie Spoločnosť priateľov dobrej hudby rozhodlo zorganizovať prvé medzinárodné majstrovské kurzy zamerané na výučbu klasickej hudby na saxofóne.

Samotné majstrovské kurzy budú prebiehať v dňoch 24. až 26.2.2017 na Konzervatóriu v Bratislave a je na ne prihlásených vyše 60 študentov z piatich krajín.

Súčasťou tohto mimoriadneho podujatia sú aj dva verejné koncerty venované saxofónu, z nich jeden sa uskutoční 26.februára 2017 v Slovenskom rozhlase. Rádio Devín odvysiela záznam tohto koncertu šesťdesiat-členného medzinárodného saxofónového orchestra.

O celom nápade, prečo organizovať takýto workshop na Slovensku, hovorí Ladislav Fančovič,klavirista, saxofonista a iniciátor projektu: „Pri mojom povolaní klaviristu často cestujem po svete a posledné roky sa veľmi intenzívne venujem aj saxofónu. Mal som možnosť byť účastníkom viacerých podobných kurzov v zahraničí a prišlo mi veľmi ľúto, že slovenskí študenti ani len netušia, aké možnosti tento nástroj má. Preto som sa rozhodol iniciovať prvý ročník a dať možnosť najmä slovenským študentom zažiť aj iný prístup k výučbe, než majú na Slovensku.

Som nesmierne rád, že na prvý takýto workshop na Slovensku prijali pozvanie naozaj renomované profesorské špičky vo svojom obore a to hneď z piatich krajín. Oto Vrhovnik z Rakúska, Philippe Portejoie z Francúzska, Ryszard Żołędziewski z Poľska, Lev Pupis zo Slovinska a Alexander Stepanov zo Slovenska. Je skvelé, že do našich, musím povedať, že dosť konzervatívnych končín, môžeme priniesť aj trochu inovátorskej interpretácie klasickej hudby zo zahraničia. Saxofón je v západných krajinách už dlho považovaný za rovnocenného partnera na poli komornej hudby k ostatným nástrojom, aj keď je z nich, dá sa povedať, najmladší.

Som zvedavý, ako slovenské publikum prijme koncert, 26. februára v Slovenskom rozhlase. Na ňom budú ľudia počuť, čo ešte nikdy nepočuli - 60-členný čisto saxofónový orchester, v ktorom budú použité všetky druhy tohto nástroja od sopraninového cez sopránový, altový, tenorový, barytónový až po basový saxofón. Dopĺňať ich bude iba jedna sada bicích nástrojov. Nezdá sa to, ale saxofón je až prekvapivo ‚hlučný' nástroj a v našom pracovnom teame sa smejeme, že sa asi budova Slovenského rozhlasu počas toho koncertu zrúti (smiech). Ale verím, že sa to divákom bude naozaj páčiť, pretože dirigent orchestra, profesor Oto Vrhovnik, vyskladal veľmi populárny program od Offenbachovho Kankánu, cez skladbu Richarda Straussa, Tak riekol Zarathustra, až po aranžmán skladby Halleluja od Leonarda Cohena. Na koncerte bude uvedená aj svetová premiéra skladby pre saxofónový orchester, ktorú špeciálne pre nás napísal slovenský skladateľ ruského pôvodu, Jevgenij Iršai. Verím, že návštevníci oboch koncertov budú príjemne prekvapení, aké rôznorodé farby a zvuky dokáže dobrý saxofonista z nástroja vyčarovať."
dodal Ladislav Fančovič.

V nedeľu, 26.február 2017 15:00 hod., Malé koncertné štúdiu Slovenského rozhlasu
Koncert 60-členného medzinárodného saxofónového orchestra

účinkujú:
účastníci saxofónového workshopu Saxophobia Bratislava 2017
Oto Vrhovnik
(AT), dirigent
hostia:
Aureum Saxophonquartett
(AT)
SOS Junior Saxophone Orchestra
(SL)

Vstup na koncert je voľný!

Živé vysielanie
??:??