Rubikon: Marián Varga

Témy

Rubikon: Marián Varga

08. 02. 2018 09:32

Program Rubikon, ktorý si môžeme vypočuť v nedeľu 11. februára o 10.00, redaktorka Ivica Ruttkayová pracovne nazvala: Marián Varga – legenda a skutočnosť.

Hovorili o ňom, že je to talent, ktorý sa rodí raz za sto rokov. Marián Varga je osobnosť, ktorá je jednou z najvýraznejších postáv našej hudobnej kultúry uplynulých desaťročí, rovnako aj česko-slovenskej scény. Výrazným spôsobom ovplyvnil podobu populárnej piesňovej tvorby, ale je stále aj umelcom, ktorý tvoril v oblasti vážnej hudby a obohatil ju o svoju originalitu a neprehliadnuteľný talent. Fenomenálny skladateľ a klávesový interpret Marián Varga nás opustil 9. augusta 2017, jeho osobnosť je však v našej kultúre stále prítomná.

Mladá filmárka a fotografka Soňa Maletzová bola po prvý krát u Vargovcov na konci roka 2014, v novembri 2017 bol jej dokumentárny film s jednoduchým názvom Varga v Bratislave v kine Lumière premietnutý pre publikum blízke hudobníkovi. My sa budeme môcť podeliť o zážitky z tejto projekcie s najbližšími ľuďmi, ktorých tváre je vidieť aj vo filme, s ďalšou hudobnou legendou Fedorom Frešom a manželkou Mariána Vargu, Janou Vargovou. Rovnako o tom ako film vznikal porozprávajú mladá režisérka Soňa Maletzová a jej spolupracovník Vladimír Nosáľ. Redaktorka Ivica Ruttkayová v programe Rubikon oslovila aj hudobného teoretika, skladateľa a znalca diela Mariána Vargu Júliusa Fujaka, ktorý umelca nielen osobne poznal, ale zároveň dokáže odborne zhodnotiť rôzne rozsahy jeho tvorby. Na otázku: Aký bol Marián Varga? odpovedajú všetci oslovení a oslovené inak, isté však je, že ľudí zasiahol svojou výraznou osobnosťou a neopakovateľnou hudobnou výpoveďou. Viac budeme počuť v programe Rubikon.

Foto: TASR

Živé vysielanie
??:??