VII. abonentný koncert SOSR: Martin Adámek & Martin Burlas

Hudba•Koncerty

VII. abonentný koncert SOSR: Martin Adámek & Martin Burlas

13. 03. 2019 17:32

Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, piatok 22. 3. 2019 / 19:00


Martin Burlas (1955) Paralelné fóbie (2018, premiéra)
Magnus Lindberg (1958) Klarinetový koncert (2002, premiéra)
András Szőllősy (1921 - 2007)Trasfigurazioni (1972, premiéra)

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Martin ADÁMEK, klarinet
Zsolt NAGY (HU), dirigent

Siedmy koncert jubilejnej 90. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu bude v znamení premiér. Pod taktovkou renomovaného maďarského špecialistu na hudbu 20. a 21. storočia Zsolta Nagya zaznie v svetovej premiére skladba Paralelné fóbie pre orchester a elektroniku Martina Burlasa. Novinkou bude tiež prvé slovenské uvedenie Klarinetového koncertu súčasnej skladateľskej hviezdy, Fína Magnusa Lindberga. Prestížny britský BBC Music Magazine nazval po premiére v roku 2002 Lindbergovu hudbu nostalgickou, zmyselnou, súčasnou, no súčasne prístupnou. Vo virtuóznom sólovom parte koncertu sa predstaví klarinetista Martin Adámek, jeden z najvýraznejších talentov generácie mladých slovenských interpretov, ktorý od roku 2016 pôsobí ako člen slávneho Ensemble Intercontemporain. Treťou premiérou bude dielo maďarského klasika hudby 20. storočia Andrása Szőllősyho, u nás menej známeho súčasníka Ligetiho a Kurtága. Jeho skladba Trasfigurazioni poslúžilo ako inšpirácia pre novú kompozíciu Martina Burlasa.

Martin Adámek (SK, klarinet) sa napriek mladému veku môže pochváliť bohatou koncertnou činnosťou, ktorá zahŕňa sólovú, orchestrálnu i komornú tvorbu. Ako sólista sa predstavil na zahraničných pódiách v Európe, Severnej Amerike a v Ázii. V roku 2017 uviedol švajčiarsku premiéru klarinetového koncertu Hysteresis Michela van der Aa s Ensemble of the Lucerne Festival Academy pod taktovkou Matthiasa Pintschera. V roku 2016 bol členom Gustav Mahler Jugendorchester, s ktorým koncertoval v prestížnych európskych sálach ako Royal Concertgebouw v Amsterdame, Royal Albert Hall v Londýne, Megaron Hall v Aténach a Gulbenkian v Lisabone. Ako sólista a orchestrálny hráč účinkuje pod taktovkou osobností ako Philippe Jordan, Christoph Eschenbach, Matthias Pintscher, André de Ridder, Thierry Fischer, Vladimir Ashkenazy, Leo McFall, Bruno Mantovani a i.

Zsolt Nagy (HU, dirigent) patrí k renomovaným špecialistom na hudbu 20. a 21. storočia, uviedol viac ako 800 premiér súčasných diel. Pôsobil ako pedagóg dirigovania na Parížskom konzervatóriu, dirigoval množstvo významných hudobných telies ako napr. orchestre RAI v Miláne a Turíne, Symfonický orchester BBC, Orchester Sv. Cecílie v Ríme, London Sinfonietta, Klangforum Wien, Ensemble InterContemporain, Ensemble Recherche a mnohé ďalšie. Pôsobil tiež ako šéfdirigent Israel Contemporary Players.

Link: https://www.ticketportal.sk/event/Symfonicky_orchester_SRo_7_koncert_sezony

Foto: RTVS

Živé vysielanie
??:??